* *

دکتر ميثم لطيفي: مديران منابع انساني دستگاه‌هاي اجرايي سفيران سازمان اداري و استخدامي کشور هستند

معاون رئيس‌جمهور و رئيس سازمان اداري و استخدامي کشور در نشست مجمع مديران منابع انساني کشور که روز دوشنبه مورخ 1400/9/1 در محل اين سازمان برگزار شد، با اشاره به بهره‌وري به‌عنوان يک ضرورت براي برون‌رفت از مشکلات در کشور، تصريح کرد: با وجود اينکه در برنامه ششم توسعه مقرر شده بود ۲/۸درصد از ۸درصد رشد اقتصادي، در حوزهٔ بهره‌وري باشد، اما اکنون و پس از پنج سال تقريباً هيچ دستاوردي در حوزه بهره‌وري نداريم و برخي گزارش‌ها حاکي از آن است که بهره‌وري در بعضي بخش‌ها منفي است. 
وي ادامه داد: فرآيندها در دستگاه‌ها طولاني است و اين منجر به کاهش بهره‌وري مي‌شود لذا لازم است فرآيندها اصلاح شوند.
رئيس سازمان اداري و استخدامي کشور با تأکيد بر نقش دولت در ارتقاي بهره‌وري ادامه داد: به مرور زمان، ساختار و تشکيلات عريض و طويلي در دولت شکل گرفته است؛ هر مسئولي سر کار آمده، خواسته کار جديدي انجام دهد که آن کار را هم به تدوين قوانين و مقررات فروکاسته است، لذا در اين سال‌ها با فراواني قانون و مقرره و بروکراسي مواجه هستيم.
وي ادامه داد: مثلاً دولت الکترونيک يکي از حوزه‌هايي است که طي ۲۰ سال، نزديک به ۶۰ مقرره و قانون دارد، درحالي‌که طبق ارزيابي‌ها، ۷۸درصد از پروژۀ دولت الکترونيک در دستگاه‌هاي اجرايي وضعيت نامناسبي دارد.
رئيس سازمان اداري و استخدامي کشور يکي از چالش‌هاي کشور را ادراک بي‌عدالتي از سوي مردم دانست و گفت: من اسم اين پديده را «سونامي تسري و همسان‌سازي» گذاشته‌ام؛ بسياري از دستگاه‌ها به دنبال تسري و همسان‌سازي حقوق و دستمزدشان هستند، بخشي از اين اتفاق به دليل وضعيت نامناسب اقتصادي و بخشي از آن به دليل ادراک بي‌عدالتي است. ادراک بي‌عدالتي با خود بي‌عدالتي تفاوت دارد؛ بي‌عدالتي ميان مردم و دولتي‌ها، بي‌عدالتي بين دستگاهي و بي‌عدالتي درون‌دستگاهي بايد رفع شود؛ شعار دولت، سياست و تکليف شرعي ما رفع اين بي‌عدالتي است.
وي از دستگاه‌هاي اجرايي کشور خواست تا نسبت به ساماندهي داده‌هاي خود اهتمام لازم را داشته باشند؛ وي گفت: ما نياز داريم براي تغيير در ضرايب حقوق‌هاي سال آينده برآورد دقيق داشته باشيم و براي اين کار به داده‌هاي دقيق احتياج داريم.
دکتر لطيفي يکي ديگر از مهم‌ترين چالش‌هاي کشور را نارضايتي به‌حق مردم از ادارات دانست و خاطرنشان کرد: ما بايد کاري کنيم که مردم راضي باشند، بايد اندازۀ دولت را به اندازۀ يک آيکون در گوشي مردم کوچک کنيم؛ مردم بايد بتوانند هر خدمتي که مي‌خواهند را در هر ساعتي از شبانه‌روز و در هر جايي که اراده کنند دريافت کنند. تکريم مردم اين است که احتياجي نباشد به دستگاه‌هاي اجرايي مراجعه کنند.
وي مديران منابع انساني دستگاه‌هاي اجرايي را سفيران سازمان اداري و استخدامي کشور خواند و تأکيد کرد: اين مجمع تشکل مردمي و خوبي است، اميدوارم نشست‌هايي که برگزار مي‌کند به اقدامات خوبي منجر شود. تلاش کنيد از تجربه‌هاي يکديگر استفاده و با هم همفکري کنيد. از همۀ شما تقاضا مي‌کنم بحث هوشمندسازي را در دستگاه‌هاي خود اجرايي کنيد تا در حوزه‌ها مختلف از جمله حقوق و دستمزد، سلامت اداري، فرآيندها، ارزيابي عملکرد و ... به شفافيت دست پيدا کنيم چراکه شفافيت در امور عمومي واجب است.


-------------------------------------
نظرات

درج نظر درج نظر

آخرین اخبار آخرین اخبار