* *

برگزاري سومين نشست تخصصي کرونا با حضور معاون پرستاري وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکي
به گزارش روابط عمومي مرکز آموزش مديريت دولتي: سومين نشست تخصصي کرونا در سال 1400 با عنوان «تجربه مديريت مراقبت بيماري کوويد 19 در کشور» با سخنراني خانم دکتر مريم حضرتي معاون پرستاري وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکي در روز چهارشنبه 23 تيرماه از ساعت 10 تا 12 به صورت بر خط (آنلاين) در مرکز آموزش مديريت دولتي برگزار گرديد.
دکتر حضرتي با توجه به بيانات مقام معظم رهبري در ديدار هزاران نفر از پرستاران سراسر کشور گفت: ايشان معتقدند "پرستاري ترکيبي از مجموعه ارزشهاي اخلاقي و فضائل انساني از جمله شفقت، دلسوزي، اهتمام، مسئوليت‌پذيري، صبر و بردباري در برابر بي‌تابي‌ها و کج‌خلقي‌ها و استقامت و دلزده نشدن از مشاهده سختي‌ها است". وي ادامه داد: نظر مقام معظم رهبري در خصوص نقش پرستاران اينچنين است که مي فرمايد "پرستار و پزشک مکمل يکديگرند نه رقيب با توجه به حضور چند ده هزار دانشجوي پرستاري، بايد يک مديريت و برنامه‌ريزي خوب در زمينه مسائل آموزشي و توزيع متوازن پرستاري در سطح کشور و نيز توجه به سطح درآمدي و عائدي شغلي آنان، انجام گيرد."
دکتر حضرتي افزود: بيماري هاي تنفسي ويروسي بيشترين پتانسيل را در ايجاد بيماري هاي همه گير دارند. همه گيري آنفلوانزا و بيماري هاي ويروسي تنفسي که کوويد19 از جمله آنهاست، همچنان يک تهديد جدي براي سلامت جهاني تلقي مي شود.
معاون پرستاري وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکي با اشاره به وضعيت کوويد19 در ايران بيان داشت: بيش از سه ميليون نفر (3373450 نفر) تاکنون درگير کرونا شده اند و متاسفانه بيش از 85 هزار نفر (85859 نفر) را از دست داده ايم و بيش از سه ميليون نفر (3025911 نفر) از چنگال اين ويروس منحوس نجات يافته اند که جاي شکرگزاري از خدا و تشکر ويژه از تيم پزشکي و پرستاري سراسر کشور به خاطر ايثار و فداکاري که در اين عرصه از خود نشان داده اند را دارم.
دکتر حضرتي معاون پرستاري وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکي با اشاره به وظايف ذاتي وزارت بهداشت گفت: از وظايف ذاتي وزارت بهداشت و به تبع آن، معاونت پرستاري، ارائه خدمات سلامت در همه زمان ها از جمله «قبل، در حين و پس از بحرانها» است. براي اطمينان از اين امر بسيار مهم است که همه مبادي ذي‌ربط، آمادگي پاسخگويي به بحران‌ها را داشته باشند. پرستاران و پزشکان در خط مقدم مبارزه با کوويد 19 هستند: حضور 200 هزار نفر از گروه هاي پرستاري در مقابله با کوويد19 ؛ بيش از 70 هزار مبتلا ؛ بيش از 110 نفر جان باخته، گواهي صادق بر اين مدعا است.
همچنين دکتر حضرتي ضمن توضيح چرخه مديريت بحران که شامل مراحل پيشگيري، آمادگي، پاسخ و بازتواني است راهبرد ها و اقدامات معاونت پرستاري در مديريت کوويد19 را در اين قالب تشريح نمود.
وي با تأکيد بر پيشگيري در چرخه مديريت بحران گفت: معاونت پرستاري با توجه به نقش کليدي خود در پيشگيري، به آموزش گسترده و عمومي جهت پيشگيري و آمادگي در مقابل بحران پرداخته است.
وي ادامه داد: مشارکت بيش از 700 پرستار و استفاده از همه ظرفيتها بويژه پرستاران بازنشسته، اعضاي هيات علمي و دانشجويان پرستاري درسامانه پاسخگويي4030 و يا سامانه هاي ديگر که در دانشگاهها جهت آموزش و مشاوره به مردم در خصوص کوويد19 ايجاد شده بود، يکي از اين اقدامات شاخص و درخشان است. يکي ديگر از اقدامات مهم در اين زمينه، ارائه راهبردهاي پيشگيري در قالب تدوين آيين نامه ها و ايجاد ساختارها بوده است. تدوين سند ملي مديريت پرستاري در بحران و تشکيل تيم مديريت بحران؛ برنامه ريزي جهت توسعه عرصه هاي مراقبتي جديد علاوه بر بيمارستان ها شامل مراقبت در منزل؛ نقاهتگاه ها، مراکز ارائه مراقبت تسکيني، مراکز ارائه مراقبت پرستاري طولاني مدت به منظور کنترل عفونت و کاهش مراجعه به بيمارستانها و افزايش رضايتمندي مردم؛ همچنين برنامه ريزي جهت ايجاد کلينيک هاي  تخصصي مشاوره پرستاري در دانشگاه ها؛ توسعه مراکز مراقبت در منزل و ارائه خدمات مشاوره اي در منزل و توسعه ساختار مراقبت در منزل در بيمارستان هاي کشور و علاوه برآن اقدام جهت ثبت و گزارش نويسي الکترونيک پرستاري و انجام پژوهش هاي کاربردي و مبتني بر شواهد در حيطه کوويد19 از جمله اين اقدامات است.
دکتر حضرتي با اشاره به آمادگي و راهبردهاي آن اظهار داشت: آمادگي شامل طيف وسيعي از وظايف ويژه و فعاليت‎‎هاي لازم مي‎باشد که قبل از رخداد حوادث و مخاطرات به منظور شناسايي تهديدات، تعيين آسيب پذيري، شناسايي ظرفيت (منابع) موجود و مورد نياز با هدف به حداقل رساندن تلفات جاني، ايجاد اختلال در خدمات مهم و آسيب در هنگام وقوع بحران انجام مي گيرد. وي ادامه داد: راهبردهاي آمادگي که در معاونت پرستاري در مديريت بحران کوويد19 انجام گرفته است؛ شامل طراحي اوليه ساختار اتصال مراکز مشاوره و ارائه مراقبت هاي پرستاري در منزل با مراکز خدمات جامع سلامت؛ تدوين و ابلاغ آيين نامه ها، دستورالعمل ها و اقدامات مراقبتي؛ تهيه فهرست مشاهده اي ارزيابي بيمارستان هاي ريفرال کرونا ويروس مي باشد. همچنين از راهبردهاي آموزشي مي‌توان به مواردي از قبيل: برگزاري جلسات آموزشي کشوري مديريت بحران آموزش و يادگيري؛ برگزاري دوره هاي آبشاري (TOT ) به منظور تربيت مدرس مديريت بحران براي گروه پرستاري؛ تقويت کلينيک هاي مشاوره پرستاري با هدف آموزش عمومي؛ برنامه ريزي و اجراي دوره هاي آموزشي و توانمندسازي 5000 پرستار در بخش هاي مراقبت ويژه؛ آموزش و توانمندسازي مديران پرستاري، سوپروايزرهاي باليني، آموزشي و کنترل عفونت، از طريق ويدئو کنفرانس جهت انجام آموزش آبشاري اشاره نمود.
معاون پرستاري وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکي به برخي از راهبردهاي ساختاري در مرحله پاسخ اشاره کرد که شامل جذب 27470 گروه پرستاري به صورت پيماني و يا قرارداد کار معين از سال 1396 تاکنون مي باشد؛که قسمت اعظم جذب اين نيروها مربوط به دو سال اخير و در جريان کوويد19مي باشد. تلاش در جهت اصلاح نظام پرداخت و اقداماتي در جهت جذب و نگهداشت نيروي انساني؛ اعزام نيروهاي داوطلب پرستاري جهت ارائه خدمت در استانهاي درگير کرونا در گيلان، سيستان و بلوچستان و شهرهاي اهواز، آبادان، دزفول و کاشان از ديگر اقدامات مي باشد.
دکتر حضرتي درباره راهبردهاي فرايندي در مرحله پاسخ نيز گفت: ابلاغ دستورالعمل اجرايي نحوه مراقبت از بيماران با علائم خفيف کوويد۱۹ در منزل؛ طراحي و بازنگري بسته استاندارد خدمات در منزل در بيماران مبتلا به کوويد ۱۹؛ مشارکت در تدوين دستورالعمل مراقبت از سالمندان در شرايط کوويد19؛ برنامه ريزي جهت اتصال مراکز مشاوره و ارائه مراقبت هاي پرستاري در منزل با مراکز خدمات جامع سلامت و مرکز مديريت شبکه؛ پيگيري انجام واکسيناسيون و صدور مجوز تردد جهت مراکز مشاوره و ارائه مراقبت هاي پرستاري در منزل و حفظ ايمني کادر پرستاري و ابلاغ دستورالعمل ها در اين خصوص از جمله اين فرايندها است.
دکترحضرتي معاون پرستاري وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکي درباره راهبردها در مرحله بازيابي ابراز داشت: ديدار با خانواده هاي شهداي مدافع سلامت ؛ پرداخت تشويقي به گروه پرستاري بخش کرونا در قالب کمک هزينه سفر اعطايي مقام عالي وزارت به تعداد 1000 نفر؛ ارائه بليط رايگان شرکت راه آهن جمهوري اسلامي ايران به تعداد 500 خانوار 4 نفره (2000 سهميه بليط) به پرستاران منتخب فعال در بخش کرونا؛ اهداي هديه ازدواج به 110 زوج پرستار که در جريان پاندمي کوويد19 بدون برگزاري مراسم زندگي مشترکشان را آغاز کردند. تقدير از تعدادي از پرستاران برگزيده و خانواده شهداي سلامت با حضور رئيس محترم جمهور و مقام عالي وزارت و معاونان توسعه، پرستاري و درمان و تجليل از پرستاران نمونه کشوري با حضور رئيس محترم جمهور در آذر1399؛ برنامه ريزي جهت تامين بهداشت روان کارکنان درگير در مديريت بيماري کرونا از طريق مشاوره روان رايگان و ابلاغ آن به دانشگاه ها؛ و همچنين تلاش، پيگيري و مکاتبه با رؤساي دانشگاه ها در خصوص ايجاد اقامتگاه، براي پرسنلي که امکان بستري در منزل را نداشتند. ايجاد امتياز براي پرستاران قرارداد کار معين و شرکتي در آزمونهاي استخدامي و پيگيري جهت تخصيص اعتبار بودجه براي احداث پانسيون هاي پرستاري در 12 دانشگاه کم برخوردار، از مهمترين راهبردها در مرحله بازيابي است که به منظور افزايش ايجاد انگيزه و حمايتهاي مادي و معنوي از اين عزيزان صورت گرفته است.
دکتر حضرتي در خاتمه اين برنامه افزود: پاندمي کوويد19 به عنوان يک بحران، قريب 17 ماه است که نظام سلامت و به تبع آن، معاونت پرستاري را تحت تاثير قرار داده است. معاونت پرستاري به عنوان بالاترين مرجع سياستگذاري پرستاري کشور، مديريت اين بحران را در حوزه پرستاري برعهده گرفته و با توجه به اصول مديريت بحران، نقش خود را در ابعاد مختلف مديريت منابع، برنامه ريزي، سازماندهي، هدايت و رهبري، جذب و نگهداشت نيروي انساني و نظارت و کنترل ايفا کرده است. علي رغم چالش هاي متعدد، بسياري از اقدامات انجام شده، به عنوان نخستين اقدام و تجربه در کشور محسوب شده اند که از اين درس هاي آموخته شده مي توان در دوره پساکرونا، جهت بازتواني استفاده نمود.
 

-------------------------------------
نظرات

درج نظر درج نظر

آخرین اخبار آخرین اخبار