* *

دکتر روحاني در پيام نوروزي به مناسبت حلول سال ۱۴۰۰: زمستان سختي و رنج با پايان زمستان طبيعت رو به پايان است

حجت الاسلام والمسلمين دکتر حسن روحاني، در پيام نوروزي به مناسبت حلول سال ۱۴۰۰، با بيان اينکه اين زمستانِ سختي و رنج؛ با پايانِ زمستانِ طبيعت، رو به پايان است، تاکيد کرد: نسيم نوروزي، امسال نويدبخشِ آغازِ فصل شکوفائي،پيروزي و پيشرفت، در دفترِ ملت ايران است. به فضل خداوند، به شکرانه‌ي اين صبر و مقاومت، همه چيز براي دوراني سرشار از شکوفايي و سازندگي و رونق و بهروزي براي ايرانيان، فراهم آمده است.

متن پيام نوروزي رئيس جمهور به اين شرح است:

بسم‌ الله الرحمن الرحيم

يا مقلب القلوب و الابصار؛ يا مدبر الليل و النهار؛ يا محول الحول و الاحوال؛ حوّل حالنا الي اَحسن الحال

آغاز سال ۱۴۰۰ را به همه مردم بزرگ ايران، از پير و جوان؛ زنان و مردان به ويژه پرستاران و پزشکان، و همه کادر درمان؛ کشاورزان و کارگران؛ رزمندگان و مرزبانان و همة ايران دوستان در سراسر جهان تبريک عرض مي‌کنم.

ايام نوروز امسال را که در ميانه دو روز بزرگ شادي آفرين، زادروز سالار شهيدان ابي عبدالله الحسين(ع) و ميلاد وليعصر، امام زمان (ارواحنا له‌الفدا) قرار گرفته را به فال نيک مي‌گيرم و با عرض ادب به پيشگاه امام عدل و اميد، اين ايام فرخنده را به رهبر معظم انقلاب، مراجع عظام تقليد و همه مسلمانان، تهنيت مي‌گويم.

امسال، پايان زمستانِ طبيعت، و آغازِ هنگامه‌يِ نور و گرما و شکوفايي و سرسبزي طبيعت؛ با پايانِ دوراني، سخت و دشوار از تاريخِ حيات ملّت ايران هم‌زمان شده است. سه سال جنگ تحميلي اقتصادي بي‌رحمانه و ظالمانه بر عليه ملّت ايران؛ جنگي که، هيچ ملّتي در تاريخ معاصر، مشابه آن را تجربه نکرده بود، با ايستادگي  اين ملت، رو به پايان خواهد بود.

در کنار سختي و دشواري جنگ اقتصادي، در سالِ گذشته، ملّت ايران همچون ساير ملّت‌ها با ويروسي خطرناک، مواجه شد که دشواري تحريم و جنگ اقتصادي را براي ايرانيان دوچندان کرد. ملّت ايران در حالي به نبرد با کرونا وارد شد که نه تنها از کمک‌هاي معمول جهاني براي مبارزه با اين همه‌گيري محروم بود، بلکه حتّي امکان دسترسي به ثروت‌هاي خود نيز در بانک‌هاي خارجي را، نداشت. افت شديد قيمت نفت و تحريم نفتي، شرايط را به‌گونه‌اي رقم زد که سال ۱۳۹۹ از نظر درآمدهاي نفتي، بدترين سال در ۶۰ سال گذشته بود. من در طول ۴۲ سالي که از پيروزي انقلاب مي‌گذرد، از نظر تنگنا و محدوديتِ اقتصادي، سالي به سختي و دشواري سال ۱۳۹۹، به ياد ندارم.

امّا از سوي ديگر؛ اين فصلِ دشوار و سرد، و اين ابتلاي بزرگ، و پيکار هم‌زمان در چند جبهه‌ي مختلف؛ به دليل حماسه‌ي صبر و ايستادگي و تدبير ملّت ايران تبديل به فصلي درخشان و پرافتخار در تاريخ ايران شد.

عظمت اين حماسه را زماني مي‌توان دريافت، که بدانيم دشمن بدخواه ما، چه هدفي را دنبال مي‌کرد و چه نقشه‌اي براي ايران عزيز، کشيده بود. آنان همچنانکه با بي شرمي، از فشار حداکثري سخن مي‌گفتند، با تمام توان، به دنبال فروپاشي اقتصاد ايران بودند. البته اين فشار، در زندگي مردم، با رنج فراوان احساس شد، ولي مردم ما را از پاي درنياورد. آنها ضربه زدند ولي قطعاً به هدف خود نرسيدند. و همّوا بما، لم ينالوآ. در نهايت، آنها رفتند و ايران ماند. اقتصاد ايران ماند و باليد و بر توان خود افزود. مردم ايران ماندند و حماسه مقاومتِ بي‌نظير اين ملت، در تاريخ ملتها جاودانه شد. در سالي که اقتصاد جهاني، کاهش توليد با نرخ منفي ۳,۴ درصد را تجربه کرد و بسياري از اقتصادهاي قدرتمند جهان، نرخ‌هاي منفي ۵ درصد تا منفي ۱۰ درصد را در کارنامه خود ديدند، به رغم کرونا و جنگ تحميلي اقتصادي، رشد مثبت ۲.۲ درصد را در کارنامة درخشان خود ثبت کرد و مردم ما، در پنجشنبه‌هاي افتتاحِ هر هفته، جلوه‌هاي جهش توليد در پرتو تدبير و اميد را شاهد بودند. اين افتتاح‌ها، همه دستاورد گشايش‌هايي بود که در سايه تعامل سازنده با جهان، به دست آمده بود و بهره‌گيري از درآمدهاي نفتي در صندوق توسعه ملي امکان‌ اين سرمايه‌گذاري‌هاي زيرساختي‌ و اشتغالزا را فراهم آورده بود.

در تنگناي معيشتي اين ايام، جلوه‌هاي همدلي و دستگيري و کمک‌هاي مؤمنانه ايرانيان، بار ديگر عمق همبستگي و پيوستگي اين ملّت را به تصوير کشيد. در ايام همه‌گيري، بلوغ و مسئوليت‌پذيري اجتماعي ملت ايران در رعايت شيوه‌نامه‌هاي بهداشتي و تغيير سبک زندگي، به عنوان يکي از جلوه‌هاي مدنيّت ايراني، جلوه‌گر شد.

در امر بهداشت و درمان، خانواده‌ي بزرگِ بهداشت و درمان، حماسه‌ها آفريدند و فداکاري‌ها کردند و شهداي فراواني تقديم نمودند. در توليد تجهيزات پزشکي و دارو و واکسن، دانشمندان و مهندسان و کارآفرينان و شرکت‌هايِ دانش‌بنيان، خوش‌ درخشيدند و ماية سربلندي ملّت ايران  شدند.

خداوندِ بزرگ را شاکريم که اين زمستانِ سختي و رنج؛ با پايانِ زمستانِ طبيعت، رو به پايان است. نسيم نوروزيِ امسال نويدبخشِ آغازِ فصل شکوفائي و پيروزي و پيشرفت، در دفترِ ملت ايران است. به فضل خداوند و به شکرانه‌ي اين صبر و مقاومت، همه چيز براي دوراني سرشار از شکوفايي و سازندگي و رونق و بهروزي براي ايرانيان، فراهم آمده است.

امروز، بدخواهان اين ملّت، در آن سوي جهان، با رسوايي و بدنامي از کرسي قدرت به زير افتادند، در حالي که ملّت ايران، سرو قامت، سرافراز و سرزنده‌تر از هميشه، به استقبال بهارِ طبيعت و بهارِ زندگي آمده است.

امروز دشمنان ملّت اعتراف کرده‌اند که با زبانِ زور و تهديد و تحريم نمي‌توان با ملت بزرگ ايران سخن گفت. لذا، پس از سه سال شکست، ناچارند دوباره به مسير تعاملِ سازنده با ملت ايران بازگردند.

امروز ملّت ايران در حالي به استقبال بهار طبيعت و بهار زندگي آمده است که سرمايه‌هاي ارزشمندي که در اين هشت سال اندوخته است، پشتوانه‌ و توشه‌ي راه او در دوران گشايش و شکوفايي خواهد بود.

در اين هشت سال، در عرصه‌ي سياست بين‌الملل، سرمايه‌ي سياسي ارزشمندي اندوختيم که ثمره‌ي آن، پيروزي‌هاي پياپي در سازمان ملل و شوراي امنيت و دادگاه لاهه بود. امروز ارتباط گسترده‌ و عميق و راهبردي با جهان داريم و دشمنان ما در مواضعي که بر عليه ما دارند، منزوي و ناتوانند.

در اين هشت سال، علي‌رغم اينکه همواره از نظر منابع مالي در تنگنا بوديم، گام‌هاي بزرگ و تاريخي در توسعه‌ي زيرساخت‌هاي مورد نياز توسعة کشور برداشتيم. در توليد گاز و گازرساني، در پالايش نفت و پتروشيمي، در صنعت برق و آب، ارتباطات و اينترنت؛ سلامت، شرکت‌هاي دانش بنيان جهش‌هاي بزرگ و تاريخي رخ داده تا مسير توسعه‌ي کشور در دوران گشايش و شکوفايي هموار گردد.

در اين هشت سال، کشاورزي و صنعت، و بخش خدمات ما مسير تکامل و بلوغ را طي کردند و آماده‌اند تا در دوران جديد، با قدرت و توان بيشتر وارد رقابت در بازارهاي جهاني شوند.

در اين هشت سال، ايران از وضعيت نياز به واردات بنزين و گازوئيل، به موقعيت صادرکننده؛ و در گندم و برنج و شکر در مرز خودکفايي قرار گرفته است؛ و بر پايه‌ي اين زيرساخت‌ها، کشور در آستانه‌ي ورود به يک دوره‌ي شکوفايي و رونق و ثبات اقتصادي قرار گرفته است و از سال ۹۹ آب ، برق و گاز براي خانواده‌هاي کم مصرف که قاعدتاً کم درآمد هم هستند مجاني شد.

ما در سال‌هاي ۹۳ تا ۹۶، به مدّت چهار سال، با هم‌، چنين تجربه‌اي داشتيم. دوره اي که در آن، پس از رکود عميق، شاهد بازگشت رشد و شکوفايي اقتصادي بوديم و حتّي در سال ۱۳۹۵، ايران بالاترين رشد اقتصادي جهان را کسب کرد. دوره‌اي که تورم به‌طور متوسط ۱۱,۵ درصد و در بيشتر اوقات تک‌رقمي بود. دوره اي که بالاترين رکوردِ سالانة افزايش اشتغال خالص را ثبت کرد. چنين سطحي از ثبات اقتصادي در چهار دهه اخير در کشور، تجربه نشده بود.

اين تجربه به ما نشان ‌داد که ملّت ايران قادر است در دوره‌ي گشايش و شکوفايي، در دهه‌ي اوّلِ قرن پانزدهم، به ثبات اقتصادي و تورم تک رقمي پايدار و رشد اقتصادي پايدار دست يابد. بي‌ترديد، اين هدف در دسترس ملت ماست.

ولي دستيابي به اين هدف، نيازمند ترسيم دقيقِ واقع بينانه و اميدوارانهِ افق آينده کشور است. ما با تکيه بر آنچه توانسته‌ايم، مي‌گوئيم که؛ مي‌توانيم. دستاوردهاي ما، پيش روي همه آن کساني است که از ديدن حقيقت نمي‌هراسند و از وحشت روشنائي، به تاريکي و سياهي و سياه‌نمايي نمي‌گريزند. اما تحقق اين هدفِ روشن، نياز به تفاهم ملي و توافق بر سر اين سرنوشت مشترک دارد.

لازمه‌ي دستيابي به اين هدف، مشارکت همه‌ي ايرانيان در فرايند توسعه است. جذب سرمايه، اقتصاد دانش‌بنيان و تقويت شرکت‌هاي دانش‌بنيان بايد محور توسعه ما باشند. زنجيرها بايد از پاي فعالان اقتصاديِ بخش خصوصي باز شود. بنگاه‌هاي اقتصادي عمومي و دولتي بايد راه را براي مردم و بخش خصوصي واقعي باز کنند و به نفع آن‌ها صحنه‌ي بنگاه‌داري و کسب‌وکار را ترک کنند. در اين صورت، سرمايه‌گذاري، توسعه مي‌يابد، اشتغال پايدار مي‌گردد و رفاه عمومي، بهبود مي‌يابد. اين بايدها، تکرار شعارهاي ناشدني نيست. تجربه چهارساله ۹۳ تا ۹۶، بهترين شاهد براي امکان‌پذير بودن اين بايدها است. چهارسالي که ثابت کرد در اين کشور و در اين نظام، مي‌توان با تدبير و تعامل، مسير غيردقيق را تصحيح کرد، روند درست را بازسازي نمود، و ناممکن‌ها را ممکن ساخت.

لازمه‌ي دستيابي به اين هدف، تعامل سازنده با جهان است. ايران مي‌تواند وارد پيمان‌هاي تجاري منطقه‌اي و جهاني شود. ايران مي‌تواند کانون جذب سرمايه‌گذاران بين‌المللي باشد. ايران مي‌تواند جذابترين فضا براي بهره‌گيري از دانش و سرمايه‌ي ايرانيان در سراسر جهان باشد و  ايران مي‌تواند تجارت گسترده‌ و عميق و پايدار با جهان داشته باشد.

و بالاخره، شرط لازم براي دستيابي به اين اهداف، مشارکت فعالانه و مسئولانه‌ي تک‌تک ايرانيان در عرصه‌ي تعيين سرنوشت است.

من به‌عنوان فرزند اين ملت بزرگ، که از نوجواني و از آغاز نهضت اسلامي در سال ۱۳۴۱ تاکنون، قريب به شصت سال است که در عرصه‌هاي مختلف سياسي و مسئوليت‌هاي گوناگون در خدمت اين ملت بزرگ بوده‌ام و سرد و گرم و فراز و فرودهاي تاريخ اين ملّت را، از نزديک لمس کرده‌ام، باور دارم که راه پيشرفت و گشايش و اصلاح امور در اين کشور، تنها و تنها از جاده‌ي مشارکت و انتخابات مي‌گذرد.

مردم‌سالاري يک سرمايه‌ي ملّي است و بايد به‌دور از يأس‌ها و هراس‌ها، و با کنارگذاشتن دلگيري‌ها و اختلاف نظرها، با نگاهي راهبردي به آينده‌، آن را پاسداري کنيم.

اين مردم هستند که مي‌توانند شکوفائي يا پژمردگي را انتخاب کنند. اين مردم هستند که مي‌توانند پيشرفت يا توقف را برگزينند. هيچ کس جز مردم ايران، نمي‌تواند سرنوشت اين ملت را رقم بزند. اين اراده الهي است که تغيير وضعيت در هر جامعه‌اي را، به تغيير در روح و جان آنها پيوند زده است.

که إِنَّ ٱللَّهَ لَا يُغَيِّرُ مَا بِقَومٍ حَتَّي يُغَيِّرُواْ مَا بِأَنفُسِهِم

انتخابات پرشور و با مشارکت حداکثري، پيش‌نياز و پيش‌شرط قطعي تحقق آرزوهاي ملت ايران در دهه‌ي اول قرن پانزدهم خواهد بود.

و اينک نوروز پيروز فرا رسيده است. نوروزي که در فرهنگ بلند و بالنده ايرانيان، هم نماد شکوفائي و سرزندگي است و هم نماد اعتدال بهاري است. مردم ايران، هميشه اعتدال را ستوده‌اند و به استقبال شکوفائي رفته‌اند. در نظام اجتماعي و سياسي خود هم، هر زمان، حکمرانيِ همراه با اعتدال و خردمندي را تجربه کردند، پيش رفته‌اند و هر جا، در هجوم غارتگران و زورگويان و افراطي‌گرايان قرار گرفتند، پژمرده‌ شدند.

سال آينده، سال دسترسي گسترده مردم به واکسن و مهار کرونا، و سال بهره‌گيري از مقاومت ۳ ساله و پايان تحريم‌ها خواهد بود. ما يک بار تحريم را شکست داديم و مطمئنا در کنار همديگر بار ديگر تحريم را شکست خواهيم داد.

در آغاز سال ۱۴۰۰، من اميدوارتر از هشت سال پيشم. چون هشت سال پيش، ما نه اين تجربه پُر‌افتخار ۴ سال شکوفائي اقتصادي و تعامل جهاني، و نه ۳ سال مقاومت در جنگ اقتصادي را داشتيم. بسيار اميدوارم که با حضور آگاهانه و آزادانه مردم، در تعيين سرنوشت خود، سال ۱۴۰۰، که سال پايان قرن چهاردهم است، پايان بخش سختي‌ها و آستانه شکوفائي‌ها باشد و راه را براي قرن نو که قرن تجديد عزت ملّت ايران است، بگشايد و عرصه را براي پيشرفت شايسته ملت ايران بگستراند. و جهان، خود را براي ظهور آن عدل گستر و منجي بزرگ بشريت آماده‌تر نمايد.

والسلام عليکم و رحمه‌الله و برکاته


-------------------------------------
نظرات

درج نظر درج نظر

آخرین اخبار آخرین اخبار