* *

برگزاري جلسه هيات دولت در حضور مقام معظم رهبري
رئيس جمهور در جلسه هيات دولت در حضور رهبر معظم انقلاب اسلامي: دولت تدبير و اميد همواره رهنمودهاي مقام معظم رهبري را وجه همت خود براي رفع مشکلات و عمران و آباداني کشور قرار داده است/ ارتقاء تاب‌آوري اقتصاد و اجراي سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي سرلوحه و محور همه فعاليت‌ها و تلاش‌هاي دولت است

رئيس جمهور در جلسه هيأت دولت كه به صورت ويدئو كنفرانس در حضور رهبر معظم انقلاب اسلامي تشكيل شد، ضمن گراميداشت ياد و نام شهيدان رجايي و باهنر تاكيد كرد كه دولت تدبير و اميد همواره رهنمودهاي مقام معظم رهبري را وجه همت خود براي رفع مشكلات و عمران و آباداني كشور قرار داده است.

حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر حسن روحاني روز يكشنبه در اين نشست، "ارتقاء تاب‌آوري اقتصاد و اجراي سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي" را يكي از مهم‌ترين و اصلي‌ترين رهنمودهاي مقام معظم رهبري دانست و اظهارداشت: در همين راستا ارتقاء تاب‌آوري اقتصاد و اجراي سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي سرلوحه و محور همه فعاليت‌ها و تلاش‌هاي دولت قرار گرفت كه آثار مثبت آن در مواجهه با تكانه‌هاي بيروني به اقتصاد كشور در سال‌هاي اخير آشكارا قابل مشاهده است.

دكتر روحاني با اشاره به همه‌گيري كرونا كه از اواخر سال گذشته جمهوري اسلامي ايران را نيز مانند ديگر كشورهاي دنيا تحت تأثير قرار داده است، گفت: پيش از شيوع كرونا نيز كشور در دوره دولت تدبير و اميد با ۲ تكانه بيروني جدي ديگر مواجه شده بود كه يكي سقوط قيمت نفت در اوايل سال ۹۳ و دومي تحريم‌هاي شديد و ظالمانه آمريكا از سال ۹۷ بود.

رئيس جمهور تصريح كرد: اگر چه سقوط قيمت نفت و بويژه تحريم‌هاي بي‌سابقه و ظالمانه آمريكا مشكلاتي را نيز براي مردم ايجاد كرد اما دولت در مواجهه با اين مشكلات، كشور را به خوبي اداره كرد و با بهره‌گيري از تجربه مواجهه موفق با اين دو تكانه، توانست كشور را در برابر مشكلات ناشي از همه‌گيري كرونا نيز به خوبي مديريت كند.

دكتر روحاني خاطر نشان كرد: در حالي كه اقتصاد بسياري از كشورهاي بزرگ دنيا تا ۲۰ درصد كوچك شد اما اقتصاد ايران در برابر مشكلات ناشي از شيوع كرونا تنها ۳ درصد آسيب ديد كه اين نشان توانمندي دولت در ايستادگي در برابر اين مشكل و مديريت آن است.

رئيس جمهور ادامه داد: البته دولت از پيش و در راستاي عمل به تأكيدات حضرتعالي براي كاهش اتكاء بودجه به نفت در طول سال‌هاي گذشته اتكاء بودجه به نفت را به ۹,۹ دهم درصد در سال ۹۸ رسانده بود كه امسال اين اتكاء از اين هم كمتر شد.

دكتر روحاني در توضيح دستاوردهاي دولت تدبير و اميد در ۷ سال گذشته، گفت: در حالي كه شيوع كرونا در همه كشورها باعث افزايش بيكاري شد، در ايران در طول مدتي كه با همه‌گيري كرونا مواجه بوده‌ايم، بيكاري در مجموع ۱,۱ دهم درصد كاهش هم يافته است كه اين دستاورد به خودي خود حاصل نشده بلكه در سايه تلاش‌هاي دولت در سال‌هاي گذشته تحت رهنمودهاي حضرتعالي به دست آمده است.

رئيس جمهور با اشاره به ۲ برابر شدن تخت‌هاي بيمارستاني در طول مدت سپري شده از دولت تدبير و اميد نسبت به تمام سال‌هاي پيش از اين دولت تا پيروزي انقلاب اسلامي، كاهش چشمگير هزينه‌هاي درمان مردم، افزايش قابل توجه تجهيزات پزشكي و نرخ دسترسي مردم به پزشك و امكانات پزشكي به شكلي برابر در سراسر كشور، اضافه كرد: دولت برغم مشكلات فراوان اقتصادي، تحولي بزرگ را در بخش درماني و سلامت كشور ايجاد كرده كه حاصل آن را در پايين‌بودن تعداد جانباختگان ناشي از كرونا در كشورمان نسبت به بسياري ديگر از كشورهاي پيشرفته مشاهده كرديم.

دكتر روحاني به گسترش چشمگير زيرساخت‌هاي ارتباطي در دولت تدبير و اميد و ۳۳ برابر شدن ظرفيت تبادل اطلاعات در عرصه فضاي مجازي اشاره كرد و اظهار داشت: در عرصه دولت الكترونيك از رتبه ۱۰۶ به رتبه ۸۶ ارتقاء يافتيم و اقدامات دولت در اين عرصه در ايام شيوع كرونا كمك بسياري به اجراي پروتكل‌هاي بهداشتي و صيانت از جان مردم كرده است.

رئيس جمهور افزايش تعداد شركت‌هاي دانش‌بنيان فعال در كشور از ۵۵ به ۵ هزار و ۲۰۰ شركت در طول دولت تدبير و اميد را دستاورد مهم ديگري عنوان كرد كه علاوه بر ياري به رونق اقتصادي در كشور در ايام شيوع كرونا نيز در زمينه تأمين داروها و تجهيزات مورد نياز كمك بزرگي به سيستم بهداشتي و درماني كشور كردند.

دكتر روحاني با اشاره به اينكه دولت تدبير و اميد تنها دولتي بود كه پس از انقلاب فعاليت خود را در شرايط ركود تورمي شديد آغاز كرد، اما به فاصله كوتاهي نرخ تورم را كاهش داده و براي اولين بار پس از ۲۶ سال آن را تك رقمي كرد، اظهار داشت: حدود ۳ سال پس از آغاز فعاليت خود با ثبت نرخ رشد اقتصادي ۱۴ درصدي در جايگاه نخست رشد اقتصادي دنيا قرار گرفت.

رئيس جمهور تصريح كرد: در ۷ سال گذشته توليد كشور در صنعت پتروشيمي و فولاد تقريباً به ۲ برابر افزايش پيدا كرده و درآمدهاي كشور از محل صادرات محصولات پتروشيمي از ۱۱ ميليارد دلار به ۲۵ ميليارد دلار رسيده كه با اتمام جهش سوم صنعت پتروشيمي در سال ۱۴۰۰ اين درآمدها به ۳۷ ميليارد دلار خواهد رسيد. توليدات كشور در زمينه توليد آلومينيوم، مس، صنعت خودرو و لوازم خانگي و ديگر عرصه‌ها نيز از افزايش و رشد قابل توجهي برخوردار بوده است.

دكتر روحاني با بيان اينكه در ۴ ماهه ابتدايي سال ۹۹ نرخ رشد توليدات كشور برغم شيوع كرونا نسبت به مدت مشابه پارسال ۱۳ درصد افزايش يافته است، خاطر نشان كرد: توليد محصولات كشاورزي كه در ابتداي دولت تدبير و اميد ۹۷ ميليون تن بود، به ۱۲۵ ميليون تن رسيده و تا پايان اين دولت به بيش از ۱۳۰ ميليون تن خواهد رسيد. سطح زيركشت گلخانه‌اي كشور نيز از ۸ هزار هكتار به ۱۸ هزار و ۵۰۰ هكتار و راندمان آبياري نيز از ۹۰۰ گرم توليد محصول در ازاي يك مترمكعب آب به ۱۳۵۰ گرم رسيده است.

رئيس جمهور با اشاره به اينكه در طول ۷ سال گذشته ۴,۵ ميليون واحد مسكن ساخته شده است، گفت: در حالي كه در دولت قبل تنها ۷۷۵ هزار واحد مسكن مهر به بهره‌برداري رسيده بود در اين دولت بيش از يك ميليون و ۳۰۰ هزار واحد مسكن مهر، تكميل شده و به بهره‌برداري رسيده است و در زمينه ساخت مسكن اجتماعي و مسكن روستايي اقدامات خوبي انجام شده كه در آينده شاهد تحولات مثبت ناشي از آنها در عرصه مسكن خواهيم بود.

رئيس جمهور با اشاره به اقدامات دولت در زمينه توسعه بنادر و ديگر زيرساخت‌هاي مورد نياز براي رونق توليد، اظهارداشت: در طول اين دولت بيش از ۱۷۰۰ كيلومتر راه‌آهن و ۱۰ هزار كيلومتر راه احداث شده، ظرفيت جابجايي كالا در بنادر ۶۶ هزار تن افزايش داشته و رشد شركت‌هاي دانش‌بنيان بسيار شتاب يافته است.

دكتر روحاني با بيان اينكه يكي از مهم‌ترين اقدامات دولت تدبير و اميد تلاش در اجراي عدالت و كمك به معيشت مردم محروم و مستضعف بوده است، تصريح كرد: تعداد روستاهاي برخوردار از گاز در اين دولت از ۱۴ هزار به ۳۱ هزار روستا افزايش يافته و تعداد روستائيان برخوردار از آب آشاميدني سالم و پايدار از ۹۰۰ هزار نفر به ۱۰ ميليون نفر رسيده است.

رئيس جمهور اضافه كرد: پوشش شبكه برق‌رساني در كشور تقريباً از ۹۹ درصد عبور كرده و ۳۲ هزار روستا از امكانات ارتباطي پهن‌باند برخوردار شده‌اند و در بخش سلامت و راه روستايي نيز خدمات چشمگيري ارايه شده است.

دكتر روحاني در ادامه سخنان خود افزايش ۶ برابري حداقل حقوق كارگران و كارمندان در ۷ سال اخير برغم مشكلات مالي، افزايش ۶ برابر مستمري خانواده‌هاي تحت پوشش كميته امداد و افزايش ۵ برابري حقوق فرهنگيان را از ديگر خدمات دولت تدبير و اميد برشمرد و گفت: دولت با وجود محدوديت‌هاي شديد مالي پس از شروع كرونا علاوه بر اعطاء وام يك ميليون توماني به همه خانواده‌هايي كه يارانه دريافت مي‌كنند، بسته‌هاي متنوع حمايتي و وام وديعه مسكن نيز براي كمك به آسيب‌ديدگان از مشكلات ناشي از كرونا در نظر گرفت.

رئيس جمهور اظهارداشت: در جلسه امروز دولت تصميم گرفتيم براي حدود ۳۰ ميليون نفر جمعيت كشور كه مصرف برق آنها پايين‌تر از ميانگين مصرف خانوار است، هزينه برق رايگان شود تا براي اولين بار پس از پيروزي انقلاب اسلامي برق مستضعفين و اقشار محروم كم مصرف رايگان شود.

دكتر روحاني با اشاره به تلاش‌هاي دولت در زمينه استيفاي حقوق ملت ايران در عرصه بين‌المللي، تصريح كرد: امروز در زمينه بهره‌برداري از ميادين مشترك گازي و نفتي و ساماندهي آب‌هاي مرزي گام‌هاي موفقي برداشته شده و در دو دعواي مهم حقوقي با آمريكا تا به حال در دادگاه لاهه پيروز بوده‌ايم و علاوه بر لغو قطعنامه‌هاي شوراي امنيت سازمان ملل عليه جمهوري اسلامي توانستيم پرونده PMD عليه جمهوري اسلامي ايران را نيز ببنديم.

رئيس جمهور با تأكيد دوباره بر اينكه عمل به توصيه‌ها و رهنمودهاي مقام معظم رهبري، سرلوحه همه خدمات‌ و تلاش‌هاي دولت تدبير و اميد بوده است، گفت: دولت تلاش كرده با اصلاح ساختار بودجه و نظام بانكي و تكميل زيرساخت‌هاي دولت الكترونيك هر چه بيشتر در نظام مالي و اداري كشور شفافيت ايجاد كند.

متن كامل سخنان رئيس جمهور در جلسه هيات دولت به اين شرح است:

بسم الله الرحمن الرحيم

الحمدالله والصلاه علي رسول‌الله و آله صحبه، السلام علي‌الحسين و علي علي‌بن‌الحسين و علي اولاده و علي اصحابه.

بسيار خرسنديم كه براي هشتمين نوبت و در آخرين هفته دولتي كه مي‌توانيم خدمت آن عزيز و بزرگوار ايران باشيم به محضر جنابعالي از طريق ويدئوكنفرانس مشرف شديم و مثل همه سال ها، امسال هم از بيانات و رهنمودهاي حضرتعالي براي يازدهمين ماه باقي مانده از دولت دوازدهم بهره مي‌گيريم و استفاده مي‌كنيم.

در آغاز مايلم نام و ياد دو شهيد بزرگوار شهيد رجايي و شهيد باهنر را گرامي بداريم. اخلاص‌، ايثار و فداكاري‌شان براي همه و براي همه دولت‌هاي بعد از شهيد رجايي و شهيد باهنر به عنوان الگو در تاريخ كشورمان باقي است. بي‌ترديد از خلوص و اخلاق و شيوه خدمت آنها بهره‌برداري و استفاده شده و ما هم همواره بهره‌برداري و استفاده كرديم. از خداوندمنان، تعالي روح آن دو عزيز و آن بزرگوار را خواستاريم.

در سالهاي گذشته كه محضر جنابعالي شرفياب شديم حضرتعالي به ويژه در سال گذشته رهنمودهايي براي اعضاي دولت داشتيد و ما هميشه تلاش كرديم كه آن رهنمودها را در حد توان و امكان اجرا و پياده كنيم.

در فرصتي كه در اختيار دارم كه اين فرصت را تقسيم مي‌كنم بين خودم و چهار نفر از عزيزاني كه بعد از من محضر جنابعالي نكاتي عرض مي‌كنند و از اول ساعت دوازده هم از وجود مبارك شما و از بيانات جنابعالي بهره مي‌گيريم و استفاده مي‌كنيم.

در سالهاي گذشته يكي از نكاتي كه حضرتعالي همواره برآن تاكيد كرديد تاب‌آوري اقتصاد ايران است و اقتصاد مقاومتي كه از همان سالهايي كه دولت شروع به كار كرد، آن رهنمود جنابعالي و سياست‌هاي كلي اقتصاد مقاومتي ابلاغ شد.

در اقتصاد مقاومتي كشور مي‌تواند در برابر تكانه‌هاي سنگين با كمترين هزينه ايستادگي و مقاومت كند و مسير و راه خود را پيش ببرد. از پايان پارسال و اواخر بهمن سال ۹۸ با شيوع ويروس كرونا با تكانه بسيار شديدي مواجه شديم كه البته اين تكانه تنها ويژه كشور ما نبود و كشورهاي ديگر هم با اين تكانه مواجه بودند.

البته قبل از اينكه اين تكانه پيش روي ما باشد دو تكانه ديگر هم داشتيم. اولين تكانه در سال ۹۳ بود. در سال ۹۳ قيمت نفت از ۱۱۰ دلار به حدود ۳۰ دلار سقوط كرد و بخاطر آن، همه كشورهايي كه بودجه آنها متكي بر نفت بود، دچار مشكل بزرگي شدند  و همه آنها تقريبا بدون استثنا به مقدار بسيار زيادي از ذخاير گذشته خودشان استفاده كردند و بعضي از كشورها بودند كه ۳۵۰ ميليارد دلار از ذخاير خود استفاده كردند تا بتوانند سال ۹۳ را پشت سر بگذارند.

تكانه دومي كه با آن مواجه بوديم سال ۹۷ بود با آن تحريم شديد و بي‌سابقه‌اي كه بر ملت بزرگ ايران تحميل شد. هم در سال ۹۳ و هم در سال ۹۷ و  ۹۸ توانستيم كشور را در برابر آن تكانه ها اداره كنيم و البته در هر دو تكانه مشكلاتي براي مردم هم بود.

اما تكانه سوم كه شش ماه قبل آغاز شد و الان وارد ماه هفتم شديم، مساله كرونا بود كه تقريبا همه كشورهاي جهان هم با اين معضل و مشكل مواجه شدند.

خوشبختانه برغم اينكه ما دو تكانه هم در سابقه تاريخي دولت‌مان داشتيم و آثار آن تكانه‌ها هم همچنان باقي بود، توانستيم به خوبي با اين مشكل مواجه شويم و شرايط كشورمان اگر بهتر از ديگران نبوده، بدتر از ديگران نبوده كه به دو نكته از آمار و ارقام در اين زمينه اشاره مي‌كنم.

در برخي از كشورهاي اروپايي اقتصاد آنها بيش از ۲۰ درصد كاهش پيدا كرده، در انگلستان كاهش اقتصاد آنها ۲۱درصد، در فرانسه ۱۹ درصد، در كانادا ۱۳ درصد و در آمريكا ۹ و نيم درصد بوده يعني در فصل دوم سال ميلادي - تقريبا مواجه و مصادف مي‌شود با فصل اول سال خودمان -  اما در برابر اين ۲۱درصد و ۱۹ درصد و ۱۳ درصد ، اقتصاد ايران ۳درصد كاهش پيدا كرده و اين نشان مي‌دهد كه توانمندي دولت به گونه‌اي بوده كه توانسته در برابر اين مشكل ايستادگي كند.

 البته اين نكته هم هست كه در بحث نفت چون ما از دو سال پيش با مشكل مواجه بوديم و آن نكته‌اي كه جنابعالي هميشه تاكيد مي‌كرديد كه اقتصاد ما از بودجه نفت جدا شود، آغاز دولت را كه مي‌خواستيم شروع كنيم اقتصاد كشور ۵۲ درصد به نفت خام و گاز متكي بود در اين دولت به ۴۳ درصد رسانديم و سال گذشته يعني سال ۹۸ اتكاي بودجه نفت ۹,۹ درصد بوده يعني در اتكاي به نفت تك رقمي شديم و تقريبا ۹ درصد اتكا به نفت در سال گذشته داشتيم امسال هم همين شرايط است و شايد كمتر و به طور طبيعي به خاطر اين فشارهاي بيروني، اتكاء بودجه به نفت روز به روز كمتر و كمتر شد.

درمورد اشتعال هم در زمينه كرونا مي‌توانيم با دنيا خودمان را مقايسه كنيم. بيكاري در آمريكا بعد از كرونا ۹,۳ درصد افزايش پيدا كرد، در كانادا ۷.۴ درصد افزايش پيدا كرد اما در ايران نه تنها بيكاري افزايش پيدا نكرد بلكه ۱.۱ درصد بيكاري ما كاهش پيدا كرده و بيكاري ما تك رقمي شده، البته جمعيت فعال ما هم به همان نسبت كاهش پيدا كرد، جمعيت فعال ما بيشتر بود جمعيت فعال يعني جمعيتي كه  متقاضي كار هست كمتر شده اما در عين حال آمار بيكاري ما هم كاهش پيدا كرده است.

در اينجا مي‌خواهم اين نكته را محضر جنابعالي عرض كنم كه اين ايستادگي و مقاومت و تاب‌آوري كشور در برابر  اين فشارها خود به خودي نبوده، غيرارادي نبوده و متكي است بر كارهايي كه در سالهاي گذشته با رهنمودهاي حضرتعالي انجام گرفته است.

اولين كاري كه در سالهاي گذشته انجام داديم و در برابر تكانه كرونا توانست ما را حفظ و حراست كند، طرح تحول سلامت بود كه از سال ۹۳ شروع شد و همانطوري كه جنابعالي مستحضر هستيد، تخت بيمارستاني دولتي ما ۸۰ هزار تخت بوده و تا پايان امسال به ۱۲۵ هزار تخت بيمارستاني مي رسيم و تازه حدود نيمي از آن ۸۰ هزار تخت را هم به طور كامل بازسازي كرديم ، با تخت هاي جديد و تخت هايي كه به طور كامل بازسازي شده است اگر بگوييم توانمندي سلامت ما و قدرت امكانات پزشكي ما نسبت به گذشته تاريخ ما در اين هفت سال دو برابر شده اين اغراق و مبالغه نيست.

امسال عليرغم همه مشكلات ما بزرگترين تحول از نظر امكانات و تجهيزات پزشكي در بخش سلامت را بوجود خواهيم آورد. ان شالله تا پايان سال ۱۰ هزار تخت بيمارستاني و ۲ هزار تخت آي سي يو را اضافه مي كنيم، اضافه شدن ۲ هزار تخت آي سي يو در تاريخ ايران براي اولين بار است كه در طول يكسال اتفاق مي افتد و كلا آنچه كه در بحث تحول سلامت اتفاق مي افتد كار عظيم و بزرگي بوده كه در بحث عدالت مي خواستم اشاره كنيم ، همينجا اشاره مي كنم عزيزاني كه در شهرها بستري مي شوند بعد از طرح تحول سلامت ،  ۱۰ درصد را پرداخت مي كنند و در روستاها فقط ۶ درصد را پرداخت مي كنند بنابر اين بار هزينه مردم به طور بسيار چشمگيري كاهش پيدا كرده و اين طرح تحول سلامت چيزي است كه همه دنيا و بسياري از رهبران دنيا كه با من مواجه شدند تعجب كردند، از من پرسيدند برايشان توضيح دادم و گفتند كار عظيم و بزرگي است كه در كشور شما انجام گرفته ، پس بنابراين اولين كار ما  اين بوده كه اين طرح از پيش به كمك ما آمد. تعداد پزشكان ما در برابر يك ميليون جمعيت ما  ۶۷پزشك داشتيم امروز رسيده به ۱۷۰ پزشك بنابراين يك تحول عظيم و بزرگ هم از لحاظ تجهيزات هم از لحاظ نيروي انساني و هم از لحاظ گسترده كه متخصصين ما بيمارستان هاي ما و مراكز بهداشتي ما تقريبا همه روستاها و شهرهاي كوچك ما را فراگرفته است.

در كرونا در آمريكا در برابر يك ميليون جمعيت  ۵۳۶ نفر فوتي داشتند، در انگليس در برابر يك ميليون جمعيت ۶۰۹ نفر فوتي داشتند، در ايتاليا ۵۸۶ نفر، در فرانسه ۴۶۷ نفر فوتي داشتند، اما در ايران ۲۴۱ نفر يعني عليرغم اينكه ما دلمان مي خواست فوتي هاي ما بسيار كمتر باشد و كادر درماني ما  مجاهدت بزرگي را از خودشان نشان دادند الحمدالله اين آمار قابل ملاحظه است در حراست و صيانت از جان مردم كه من همين‌جا در محضر جنابعالي از همه پزشكان و پرستاران و بهياران و همه كادر سلامت و مدافعان سلامت سپاسگزاري و تشكر مي‌كنم.

مورد دوم كه از پيش در زمينه اين تكانه به كمك ما آمد، زيرساخت ارتباطي ما بود. همانطور كه حضرتعالي مستحضريد در اين هفت سال ظرفيت شبكه داخلي ما ۳۳ برابر شده از ۶۲۴ گيگابيت در ثانيه به ۲۰هزار و ۶۵۱ گيگابيت در ثانيه رسيديم، يك تحول بزرگي در شبكه ملي اطلاعات و ارتباطات بوده و همانطور كه حضرتعالي مستحضريد شاخص دولت الكترونيك هم از رتبه ۱۰۶ به جايگاه ۸۱ در اين مدت ارتقا پيدا كرده است.

به خاطر همين توانمندي و امكانات بود كه كشورهاي ديگر براي نيازمندي‌هاي‌شان در فروشگاه‌هاي خود نه تنها در روزهاي اوليه بلكه در هفته‌هاي اوليه دچار مشكل بزرگ شدند الحمدالله ما جز يكي دو روز مشكلي نداشتيم و نيازمندي‌هاي مردم در فروشگاه‌ها تامين شد و موضوع اقتصاد ديجيتال، دولت الكترونيك و ارتباطات نوين ما در اين زمينه بسيار به ما كمك كرد.

شركت‌هاي دانش‌بنيان سومين عاملي بود كه ما را ياري كرد. حضرتعالي مستحضريد كه در آغاز دولت ۵۵ شركت دانش‌بنيان داشتيم و امروز حدود پنج هزار و ۲۰۰ شركت دانش‌بنيان داريم يعني تعداد شركت‌هاي دانش‌بنيان ۹۵ برابر شده و اين شركت‌هاي دانش‌بنيان كار عظيم و بزرگي براي تامين ماسك‌هايي كه مورد نياز بود، براي تامين ونتيلاتوري كه مورد نياز بود، اكسيژن‌سازي كه مورد نياز ما بود، بسياري از داروهايي كه مورد نياز ما بود و كيت‌هاي تشخيصي كه مورد نياز ما بود، انجام دادند و الحمدالله ما را خودكفا و بي‌نياز كردند و امروز هم براي دارو و واكسن كار عظيم و بزرگي را الحمدالله انجام مي‌دهند.

اين سه عامل، سه عامل مهمي بود كه در اين تكانه ما را ياري كرد و تاب‌آوري ما در برابر تكانه سوم قابل ملاحظه بود.

نكته دومي كه مي‌خواهم محضر جنابعالي عرض كنم و مورد تاكيد جنابعالي بود، موضوع توليد هست كه گاهي بعضي از سالها حضرتعالي بر رونق توليد و امسال بر جهش توليد تاكيد فرموديد كه پايه اصلي زندگي مردم، خودكفايي، خوداتكايي و قدرت كشور هست كه الحمدالله اين توليد را كه مي‌گوييم در بخش دفاعي هم همين حركت و جهش را شاهد هستيم و شاهد بوديم و حضرتعالي كاملا مطلع هستيد در همه زمينه‌ها تحول خوبي به وجود آمده است.

پايه اصلي كار همانطور كه جنابعالي مستحضريد، دولت ما براي اولين بار بعد از انقلاب در ركود تورمي كار خود را شروع كرد يعني وقتي دولت را شروع كرديم در هر دو شرايط ركود و تورم بوديم و بحمدالله توانستيم در سال دوم يعني در سال ۹۳ هم تورم را به ۱۵ درصد كاهش دهيم و هم توانستيم از ركود عبور كنيم و به رشد بالاي ۳ درصد برسيم. سالهاي بعد، در يك سالهايي شرايط بسيار خوبي را پيدا كرديم و در سال ۹۵ و ۹۶ حضرتعالي مستحضريد كه در ۹۵ بالاترين رشد اقتصادي در دنيا داشتيم و در سال ۹۵ رشد اقتصادي ما ۱۴درصد بود كه اولين رشد اقتصادي در دنيا بوديم و از لحاظ تورم هم در سال ۹۵ و در سال ۹۶ تورم تك رقمي شد يعني به ۹ درصد رسيد و اين هم بعد از ۲۶ سال در ايران تحقق پيدا كرد يعني ۲۶ سال بود كه تورم تك رقمي نداشتيم و دو سال پشت سر هم به تورم تك رقمي رسيديم البته بعد در سال ۹۷ به خاطر تحريم‌هاي شديد كه ايجاد شد يك مقدار شرايط فرق كرد اما بحمدالله امسال باز هم نسبت به پارسال هم توليد ما بهتر است و هم از لحاظ تورم تا حدي كنترل شده كه تورم ماه مرداد به ۲۵درصد رسيد كه نشان مي‌دهد، توانستيم در زمينه تورم عليرغم همه فشارهايي كه بر روي ما وجود دارد تا حدي تورم را كاهش دهيم.

در زمينه اشتغال هم از نيمه سال ۹۳ تقريبا تا سال ۹۷ به طور متوسط حدود ۷۰۰ هزار اشتغال در سال داشتيم و جمعيت فعال و آنهايي كه متقاضي كار بودند، در سال حدود ۹۰۰ هزار بود و لذا عليرغم اينكه اشتغال به وجود مي‌آورديم به خاطر جمعيت فعال كاهش در بيكاري نداشتيم و در سال ۹۶ كاهش در بيكاري هم پيدا كرديم و امروز هم در شرايطي هستيم كه در توليد امسال و در بهبود فضاي كسب و كار حركت خوبي را آغاز كرديم.

به استحضار جنابعالي رسيده كه براي نمونه در پنج استان مشغول اجراي برنامه‌اي هستيم براي اينكه بتوانيم به روند صدور مجوز براي كسب و كار سرعت بدهيم و در اين پنج استان از ۷۲ روز براي رسيدن به مجوز به ۷۲ ساعت رسيديم و اين همان نكته‌اي است كه جنابعالي مي‌فرماييد «ما مي‌توانيم» يعني در زمينه بهبود كسب و كار وارد شديم و تلاش كرديم اين پنج استان را براي سراسر كشور توسعه مي‌دهيم و اين نشان مي‌دهد كه ما مي توانيم در اين زمينه حركت خوبي را آغاز كنيم.

در صنعت و در توليد در طول اين هفت سال و در صنايع مهم مثل پتروشيمي و فولاد تقريبا به دو برابر رسيديم يعني در تمام زنجيره فولاد از كنسانتره گرفته تا همه مراحل آن تا گندله، آهن اسفنجي تا فولاد و در همه رده‌ها تقريبا به دو برابر افزايش پيدا كرديم. توان ما در توليد در پتروشيمي همينطور از ۵۶ ميليون تن آخر اين دولت به ۱۰۰ ميليون تن مي‌رسيم كه تقريبا به دو برابر و ارزش آن از ۱۱ ميليارد دلار ارزش توليد، در پايان اين دولت به ۲۵ ميليارد دلار مي‌رسد و در جهش سوم در سالهاي بعد ۱۴۰۴ به ۳۷ ميليارد دلار مي‌رسد كه تحول بزرگي در زمينه فولاد، در زمينه پتروشيمي، همينطور در زمينه آلومينيوم كه ۷۰ درصد  افزايش داريم، در مس، همه اينها و حتي در صنايعي مثل خودرو، لوازم خانگي همه اينها افزايش خوبي داريم مخصوصا ۴ ماه امسال در مقايسه با چهار ماه سال پيش ۱۳درصد افزايش توليد داريم يعني عليرغم كرونا و مشكلات در توليد بحمدالله شرايط ما خوب بوده و حركت ما بسيار خوب بوده است.

در كشاورزي هم در توليد حركت‌هاي ما بسيار خوب بوده و همانطور كه جنابعالي مستحضريد در آغاز دولت توليد محصولات كشاورزي ما ۹۷ ميليون تن بوده و امسال ان شاءالله به ۱۲۵ ميليون تن مي‌رسيم. در محصولات كشاورزي و تا پايان دولت بالاي ۱۳۰ ميليون تن مي‌رسيم يعني از ۹۷ تا بيش از ۳۰ درصد توليدات كشاورزي افزايش پيدا كرده و همانطور كه جنابعالي مستحضر هستيد، در زمينه تجهيز زمين براي زهكشي، كانال‌كشي، رساندن آب و مدرن كردن آبياري ۲۹۵ هزار هكتار در خوزستان و ايلام در چارچوب برنامه‌اي كه در سفر جنابعالي، امر فرموده بوديد، ۲۹۵هزار هكتار در خوزستان و ايلام اجرا كرديم، ۴۶هزار هكتار در سيستان و ۷۷ هزار هكتار تاكنون در غرب كشور طرح بزرگي كه براي غرب كشور داريم، جنابعالي كاملا مطلع هستيد و براي اين طرح ۸ ميليارد دلار از صندوق با اجازه جنابعالي استفاده و بهر‌ه‌برداري كرديم و علاوه بر اينها ۵۰هزار هكتار ديگر هم ان شاءالله تا پايان سال و اوايل سال آينده اضافه مي‌كنيم بر زمين‌هاي كشاورزي غرب كشور، مي‌خواهم محضر جنابعالي بگويم كه خوزستان، ايلام،

كرمانشاه، كردستان و تقريبا خطه غرب كشور ما كاملا آباد و سرسبز شده و در خطه شرق هم ۴۶ هزار هكتار در سيستان و بلوچستان اجرا شده و بخش بزرگ آن و بخش ديگر آن تا پايان سال اجرا مي‌شود كه يك تحول بزرگ است.

كل گلخانه ما در ايران در آغاز اين دولت ۸ هزار هكتار بوده و امروز ۱۸ هزار و ۵۰۰ طرح‌هاي گلخانه‌اي ما انجام گرفته است كه باز هم اضافه خواهد شد و ادامه خواهد يافت ان شاءالله. راندمان آبياري ما در آغاز ۹۰۰ گرم در برابر يك مترمكعب آب بود و امروز در برابر يك مترمكعب آب راندمان ۱۳۵۰ گرم شده يعني بالاي حدود يك و نيم كيلوگرم كمي كمتر اين محصول در اختيار مي‌گذاريم.

بخش ديگري كه براي مساله توليد مهم بود، بخش مسكن بوده است كه در طول اين هفت سالي كه گذشت، ۴ و نيم ميليون مسكن دولتي وخصوصي ساخته شده است و همه با هم و ۷۷۵ هزار واحد مسكن مهر كه آغاز دولت ما تمام شده بود، در اين دولت يك ميليون و ۳۰۰ هزار تقريبا مقداري كمتر از دو برابر در اين دولت مسكن مهر تكميل شده و تحويل مردم داده شد و ان شاءالله ۶۰۰ واحد مسكوني تا پايان دولت طرح‌هاي آن انجام گرفته كه اقدام شود و در مسكن روستايي هم تحولات بسيار بزرگي را شاهد بوديم و هستيم.

در زمينه راه و بنادر و راه‌آهن همانطور كه مي‌دانيد تحول بزرگي انجام شده كه اينها هم زيرساخت توليد است و هم خودش توليد است كه انجام مي‌گيرد. ۱۷۶۷ كيلومتر راه‌آهن اضافه شده و ۱۴۰۰ كيلومتر ديگر به راه ‌آهن كشور اضافه خواهد شد، ۱۰هزار كيلومتر انواع راهها و ۶۶ ميليون تن افزايش بنادر كشور را داريم كه بسيار حائز اهميت است. پس در زمينه توليد يك حركت خوبي آغاز شده است.

 البته در دانش‌بنيان‌ها حركت بسيار سريع است و جنابعالي مستحضريد، ۳۰۰ هزار شغل در شركت‌هاي دانش‌بنيان درست شده و امسال با سرعت در توليد، هم در بخش خدمات، هم در كشاورزي و هم در صنعت فعاليت مي‌كنيم و حضرت‌عالي هم شاهد هستيد كه تاكنون ۱۹ هفته، پنجشنبه‌ها افتتاح‌هاي بسيار بزرگي را انجام داديم و اين هفته هم كه هفته دولت است دو افتتاح ديگر خواهيم داشت و ان شاءالله تا آخر سال ادامه مي‌دهيم.

دو_ سه مساله ديگر هم هست كه به خاطر اينكه وقت كم است، خيلي سريع و كوتاه مي‌گويم.

 نكته سوم عدالت و كمك به معيشت مردم است در اين زمينه كار بسيار بزرگي در روستاها انجام گرفته و روستاهاي كشور كاملا متحول شده است. در آغاز اين دولت ۱۴ هزار روستاي كشور گاز داشتند و امروز ۳۱ هزار روستا از گاز برخوردارند. ۱۴ هزار بود و ۳۱ هزار شده يعني بيش از۲ برابرشده است. امروزتقريبا مي‌توانيم بگوييم گاز به همه روستاهاي كشور رسيده است البته جز استان سيستان و بلوچستان كه در اين دولت گاز وارد شده و الان برخي از شهرهاي آن گازدار شده و تا آخر دولت اين كار را ادامه داده و گاز را به همه شهرهاي مهم استان سيستان و بلوچستان مي‌رسانيم.

اگر بخواهم اقدامات انجام شده در بخش آب آشاميدني را خلاصه كنم اينكه در هر هفته‌اي ۳۰ روستا متنعم به آب آشاميدني مي‌شود. مجموعا ۹۰۰ هزار نفر در روستاها آب سالم آشاميدني پايدار داشتند و تا پايان اين دولت، رقم ۹۰۰ هزار به بيش از ۱۰ ميليون مي‌رسد يعني ۱۰ برابر مي‌شود. اين بالاترين عدالتي است كه روستائيان از لحاظ گاز و برق، برخوردار مي شوند.

در بخش برق، تقريبا در شهرهاي كشور ۱۰۰ درصد مردم داراي برق هستند در روستاها هم حدود ۹۹ درصد برق را در اختيار دارند. ارتباطات پهن باندي كه براي شهرها داريم را براي ۳۲هزار روستا نيز اجرا كرديم كه قبلا براي روستاها نبود.

 در بحش سلامت نيز اقدامات بسيار عظيمي در روستاها انجام گرفته است و در مساله راه براي روستاها از ۹۹هزار كيلومتر راه روستايي، تا پايان اين دولت به ۱۱۵هزار كيلومتر خواهيم رسيد. پس اولين قدم عدالت دولت در زمينه روستاها بوده است كه روستاها از لحاظ امكانات و خدمات شرايط جديدي را پيدا كردند.

دوم اين است كه تلاش كرديم حداقل حقوق كارمندان و كارگران با تورم سازگار باشد. در سالهاي اوليه بيش از تورم بود و در يكي دو سال اخير البته مقداري پايين‌تر از تورم شده است اما حداقل حقوق كارمندان در طول اين ۷ سال حدود شش برابر شده است. مستمري خانواده‌هاي تحت پوشش مثل كميته امداد و بهزيستي هم حدود شش برابر، ۵,۹ شده است و دريافتي فرهنگيان حدود پنج برابر شده است و همانطور كه مستحضريد يك بسته معيشتي را آبان پارسال براي ۶۰ ميليون نفر اضافه كرديم براي حدود ۲۰ ميليون خانوار كه براي تك نفره ۵۵ هزار، ۲ نفره ۱۰۳ هزار و تا خانواده ۵ نفره ۲۰۵ هزار است.

بنابراين از پارسال يك يارانه معيشتي يا كمك معيشتي را براي مردم اضافه كرديم. در كرونا هم در بسته جديدي براي كسب و كارهاي آسيب‌ديده و براي مسكن و وديعه مسكن وام داديم. همچنين اخيراً همسان‌سازي حقوق بازنشستگان جامعه كارگري براي ۳,۵ ميليون نفر نيز اجرا شده كه بر اساس آن حقوق اينها كه يك ميليون و ۶۰۰ هزار تومان بوده به ۲ ميليون و ۸۰۰ هزار تومان رسيده و آنهايي كه يك ميليون و ۷۰۰ هزار تومان بوده و بيش از ۳۰ سال خدمت داشتند، به ۳ ميليون تومان رسيده است.

 بنابراين يك حركت خوبي در روستاها و نسبت به كارگران و بازنشستگان و افرادي كه مستضعف هستند برداشته شده است.

 امروز هم با اجازه جنابعالي در دولت مصوبه‌اي داشتيم كه براي حدود ۳۰ ميليون جمعيت ايراني كه خانواده‌هايي هستند كه مصرف برق‌شان زياد نيست و جزو ليست كم‌مصرف‌ها هستند براي كم‌مصرف‌ها تصميم گرفتيم كه پولي براي برق پرداخت نكنند به شرط اينكه در همان رده كم‌مصرف باقي بمانند.

حتي گروه ميانه مصرف هم مي‌تواند با كاهش مصرف، وارد اين ليست شود. بنابراين براي اولين بار بعد از انقلاب مي‌توانيم اعلام كنيم كه برق مستضعفين جامعه ‌مجاني خواهد بود.

نكته چهارم استيفاي حقوق ملت ايران است. ما در زمينه استيفاي حقوق ملت ايران قدم‌هاي بزرگي برداشتيم. در قدم اول در ميادين مشترك، در ميدان مشترك گازي كه با همسايه‌مان مشترك هستيم از ۲۸۰ ميليون متر مكعب در روز به ۷۰۰ ميليون متر مكعب در روز رسيديم و برداشت ما در اين ميدان گازي مشترك حدود ۲,۵ برابر شده است. 

در ميدان نفتي مشترك در غرب كارون از ۷۰ هزار بشكه به ۴۰۰ هزار بشكه رسيديم يعني حدود ۶ برابر شديم، اين اولين استيفاي حقوق ما است.

در ۲ دعواي مهم حقوقي با آمريكا در لاهه تاكنون در مراحل اوليه دادگاه در هر دو لايحه و در هر دو ادعا ما پيروز شديم و آمريكا شكست خورده است و اميدواريم مراحل نهايي آن هم اينچنين باشد. از ۳ كشور چند هزار اشياء باستاني مهم ايران را در دادگاه ها پيروز شديم و آن اشياء را به كشورمان برگردانديم از آمريكا، ايتاليا و بلژيك و همانطوري كه مطلع هستيد توانستيم از قطعنامه‌هاي ۶ گانه سازمان ملل و از PMD هم خارج شويم كه مربوط به حقوق ملت ايران مي‌شود.

آخرين نكته سفارش جنابعالي نسبت به مبارزه با فساد و اصلاحات هم در بودجه و هم در بانك بوده كه قدم‌هاي خوبي در بودجه و بانك برداشتيم و همچنين لوايح خوبي تحت عنوان لايحه شفافيت، تعارض منافع و مبارزه با فساد تهيه كرديم كه در اين زمينه اميدواريم با ۲ اصلي كه داريم براي مبارزه با فساد، اصل شفافيت و دولت الكترونيك ان‌شاء الله بتوانيم با فساد مبارزه كنيم.ش

البته قواي ديگر هم وظايفي دارند كه با سبك و سياق خودشان مبارزه را ادامه مي‌دهند. اميدواريم كه توانسته باشيم برخي از رهنمودهاي حضرت مستطاب عالي را در اين سال‌هاي گذشته پياده كرده باشيم. امسال هم كه سال پاياني دولت است همه توان مان را بكار خواهيم گرفت تا رهنمودهاي جنابعالي اجرايي و عملياتي شود.

ان‌شاء الله

والسلام عليكم و رحمه الله و بركاته


-------------------------------------
نظرات

درج نظر درج نظر

آخرین اخبار آخرین اخبار