* *

پيام دکتر احمدي پور رياست مرکز آموزش مديريت دولتي به مناسبت روز خبرنگار

هو المحبوب

 

 ١٧ مرداد ماه، مسمای به روز خبرنگار است و شایسته است صاحب این قلم -که سالهای عمرش را به تعلم و تعلیم در دانشگاه و نوشتن در رسانه های مکتوبِ وطن سپری نموده است- این روز را به همه خبرنگاران و اصحاب رسانه تبریک بگویم.

 اهمیت نشرِ آگاهی و معرفت در آیین مترقی اسلام و معارف متعالی شیعه بر هیچکس پوشیده نیست و خداوند همواره بندگانش را به دانایی و حکمت توصیه نموده است. آیه نهم سوره زمر یکی از واضح ترین شواهدِ بر له این مدعاست و خداوند پیامبر را امر به گفتن می نماید، که بندگانم را با خبر کن تا بدانند که منزلتِ اهل معرفت و آگاهی بسیار رفیع تر از مقام کسانی است که به زندگیِ جاهلانه خو کرده اند و انبانِ حیاتِ خویش را از «ندانستن ها» مشحون ساخته اند.  

قُلْ هَلْ يَسْتَوِي الَّذِينَ يَعْلَمُونَ وَالَّذِينَ لَا يَعْلَمُونَ (الزمر/٩) 

  بر همگان مکشوف است که در جهان امروز اصحاب رسانه و اربابِ خبر، نقش معتنابه ای در انتقالِ اطلاعاتِ صحیح به انسان ها دارند و معرفت و حکمت نتیجه ای است که بر مقدمه ای بنام «اخبارِ صادق» بنا می شود. بنابراین در میان همه رسالت های خطیرِ خبرنگاری، «صداقت در انتشار خبر» از اصعب امور است و البته در طولِ تاریخ انسانیت، کم نبودند قلم بدستانِ شریفی که صرفاً به سبب تأسی به صداقت و انتشار حقیقت، مورد ایذاء و آزار اربابِ دنبا قرار گرفتند، اما قلم شان بر خلاف رضای خالق و منافع مخلوقاتش نلغزاندند. «النَّجاةُ فی الصِّدق» شرفِ جان اصحابِ انتشارِ خبر است و ١٧ مرداد ماه روزی است که بنامِ نامیرایِ «خبرنگار» مزین است، آنکه می تواند با صداقتش در رفتار و نوشتار و عدالتش در مقام انتشارِ اخبار، نجات و رستگاری بیشتر را نصیب ایران اسلامی و هموطنانش نماید و اعتماد میان مردم و حاکمان را تقویت کند و اینگونه بن مایه های مردمسالاری را فراهم آورد.

 توزیع عادلانه قدرت و ثروت و معرفت از پایه های حکمرانی خوب است و اگر در اولی و دومی سیاست ها و مداخله های بجای حاکمیت و همراهی ملت سهمی بسزا دارند، اما در سومی -که همان توزیع عادلانه معرفت است- مهمترین نقش را خبرنگاران و ارباب جراید ایفا می نمایند و آگاهی های منقح را در همه جای کشور منتشر می کنند و عدالت را در انتشارِ اطلاعاتِ درست محقق می نمایند و هرگاه که «عدالت» و «حقیقت» در جامعه منتشر شود، عرصه را بر «خشونت» و «تعصب» تنگ می نماید. آری خبرنگار را با تعصب افکنی و خشونت زایی نسبتی نیست و مگر نه این است که در هفدهم مرداد ماه ١٣٧٧ محمود صارمی خبرنگار خبرگزاریِ جمهوری اسلامی، در مزار شریف افغانستان به دست خشونت طلبانِ طالبانی به شهادت رسید. بنابراین خبرنگار شهید مبارزه با جهل و بی عدالتی و خشونت است و قلمِ بطلان بر عافیت طلبی نهاده است و برای ساختن جهانی بهتر و 

شهروندانی آگاه تر جان را نیز باخته است.

قلم را آن زبان نَبوَد که سر عشق گوید باز      ورای حد تقریر است شرح آرزومندی

صاحب این قلم مجدداً این روز بزرگ را به همه خبرنگاران ایران اسلامی تبریک عرض نموده و از خداوند منان دوامِ توفیقات این بزرگواران و بقای نظام مقدس جمهوری اسلامی تا انقلاب عدالت گستر و رحمت آفرینِ حضرت قائم (عج الله تعالی فرجه الشریف) را مسئلت می نمایم.

 

                     زهرا احمدی پور

       رییس مرکز آموزش مدیریت دولتی


-------------------------------------
نظرات

درج نظر درج نظر

آخرین اخبار آخرین اخبار