* *

ديدار رهبر معظم انقلاب اسلامي با رئيس‌جمهور و اعضاي هيأت دولت سيزدهم
رهبر معظم انقلاب اسلامي صبح ديروز ششم شهريورماه 1400 در ديدار رئيس‌جمهور و اعضاي دولت جديد، با تأکيد بر لزوم استفاده کامل دولت از هر ساعت فرصت گذران خدمت به مردم، تمرکز دولت بر بازسازي «انقلابي، عقلاني و خردمندانه» در همه عرصه ‌هاي مديريتي کشور را ضروري خواندند و با اشاره به اولويت مسائل اقتصادي، نکات و توصيه ‌هاي مهمي را درباره «مردمي بودن»، «عدالت‌ورزي»‌، «فسادستيزي»، «احياي اميد و اعتماد مردم» و «انسجام و اقتدار و اشراف دولت» بيان کردند.
ايشان همچنين آمريکا را در صحنه ديپلماسي، گرگي درنده و وحشي خواندند و با اشاره به اوضاع به شدت متأثرکننده افغانستان گفتند: جمهوري اسلامي در همه احوال طرفدار ملت مظلوم و مسلمان افغانستان است و روابط ما با دولت‌ها، به روابط و رفتار آنها با ايران بستگي دارد.
 
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در آغاز سخنانشان همه اعضاي دولت را به قدرداني عميق از توفيق خدمت توصيه کردند و با تشکر از اقدام سريع و به ‌موقع مجلس در بررسي صلاحيت وزيران پيشنهادي ابراز اميدواري کردند تشکيل دولت جديد، سرآغاز مبارکي براي ملت و کشور باشد.
ايشان با گراميداشت ياد شهيدان رجايي و باهنر گفتند: مدت خدمت آن دو بزرگوار کم بود؛ اما در همين مدت نشان دادند که با اخلاص و قصد خدمت به ميدان آمده‌اند و از روش‌هاي مردمي و مجاهدت‌آميز استفاده مي‌کنند که اين براي همه مسئولان درس بزرگي است.
 
يک بازسازي انقلابي و عقلاني در همه عرصه ‌هاي مديريتي بايد به وجود بيايد
رهبر انقلاب شرايط کشور را دشوار خواندند؛ اما تأکيد کردند: اگر تلاش شبانه‌ روزي، مجاهدانه و خستگي ‌ناپذير را همراه توکل و توسل به پروردگار سرمايه خود قرار دهيد، قطعاً بر مشکلات فائق خواهيد آمد.
رهبر انقلاب افزودند: همان‌گونه که به همه مسئولان گذشته گفته ‌ام فرصت چهار سال خدمت به سرعت تمام مي‌شود و نبايد گذاشت حتي يک ساعت از اين فرصت که متعلق به مردم و اسلام است، هدر برود. البته ضمن پرکاري و پشتکار مدام، نبايد به خانواده بي‌توجهي شود.
ايشان، حرکت بر ريل انقلاب و ايجاد تحرک انقلابي در همه بخش‌هاي «مديريت اقتصادي، سازندگي، خدمت‌ رساني، سياست خارجي، فرهنگ، آموزش و ديگر بخش‌ها» را ضروري خواندند و در عين حال تأکيد کردند: انقلابي بودن حتماً بايد با عقلانيت و انديشه ‌ورزي و خردمندي همراه باشد و اين شيوه جمهوري اسلامي از آغاز بوده است.
رهبر انقلاب در تبيين نخستين توصيه مهم خود به دولتمردان، به جلوه ‌هاي مختلف «مردمي بودن» اشاره کردند و افزودند: رفتن به ميان مردم و گفت ‌وگوي بي واسطه با آنها از ابعاد بسيار خوب مردمي بودن است که آقاي رئيسي ديروز با سفر به خوزستان آن را نشان داد.
در خطاها از مردم عذرخواهي کنيد و گزارش خدمات‌تان را صادقانه و بدون مبالغه به مردم بدهيد
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي اتخاذ سبک زندگي مردمي، رفتار بي ‌تکلف، دوري از اشرافي‌گري و پرهيز از نگاه از بالا به مردم را از ديگر جلوه هاي مردمي بودن برشمردند و گفتند: بايد مشکلات و راه‌حل‌ها را با مردم در ميان گذاشت و ضمن پرهيز از بيان حرف‌هاي غير واقعي و نااميد کردن مردم، از آنها کمک فکري و عملي خواست.
«عذرخواهي سريع از مردم در مواقع بروز اشتباه» و بيان گزارش صادقانه و بدون مبالغه از فعاليت ها به مردم ، از ديگر روش‌هايي بود که رهبر انقلاب در بيان جلوه‌هاي مختلف مردمي بودن به آن اشاره کردند. ايشان با توصيه به رئيس جمهور و اعضاي دولت براي مطالعه دقيق فرمان بسيار مهم اميرمؤمنان به مالک اشتر افزودند: در اين فرمان تاريخي، ابعاد مختلف بيان شده؛ چرا که براساس اسلام، رابطه حاکميت با مردم بايد برادرانه و دوستانه باشد.
 
کاري کنيد فاصله طبقاتي کمتر و امکانات کشور عادلانه توزيع شود
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در تبيين «عدالت‌ورزي» به عنوان دومين توصيه اساسي خود به دولتمردان، اساس اديان الهي و مبناي تشکيل حکومت را اقامه عدل خواندند و افزودند: ما در اين زمينه عقبيم و بايد خيلي تلاش کنيم. ايشان تأکيد کردند: هر مصوبه، لايحه و تصميم دولت بايد «پيوست عدالت» داشته باشد و کاملاً مراقبت شود که اين دستور يا تصميم و مصوبه، به طبقات محروم و به عدالت ضربه نزند.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي برخي روش‌هاي رايج مديريتي را نافي عدالت دانستند و افزودند: در توزيع يارانه‌ها و هر مسئله ديگر بايد به گونه‌اي عمل کرد که فاصله طبقات محروم با طبقات برخوردار کم شود و هر چه ممکن است امکانات عادلانه توزيع شود.
 
 زمينه‌هاي فساد را از بين ببريد و مسئله تعارض منافع را حل کنيد
«فسادستيزي و مقابله دقيق و جدي با فساد» توصيه مهم ديگر رهبر انقلاب به رئيس‌جمهور و دولت جديد بود. ايشان گفتند: فسادستيزي مکمّل عدالت‌ورزي است؛ زيرا فساد و مظاهر آن از جمله ويژه‌خواري، برخورداري هاي بيجا و عزيزشدگان بي جهت، جزو بلاهاي مهم ضد عدالت هستند.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با اشاره به مقابله آقاي رئيسي با فساد در منصب رياست دستگاه قضا گفتند: اين کار خوب، اميد مردم و محبوبيت ايشان را افزايش داد؛ اما بايد توجه داشت که جاي اصلي مقابله با فساد و فسادستيزي قوه مجريه است تا زمينه‌هاي فساد از بين برود و اگر با وجود اين مراقبت‌ها، مواردي اتفاق افتاد آن‌گاه دستگاه قضا حتماً بايد ورود و برخورد کند.
ايشان دولت را به حل موضوع تعارض منافع شخصي و عمومي در همه دستگاه ها فراخواندند و افزودند: از جمله مظاهر فساد، تخلفات در اجراي سياست‌هاي اصل ۴۴ است که اجراي صحيح آن مي‌توانست اقتصاد کشور را حقيقتاً شکوفا کند؛ اما متأسفانه به طور صحيح اجرا نشد و فسادهايي در اجراي آن به وجود آمد.
رهبر انقلاب، سامانه‌هاي نظارتي و خدماتي را ابزارهاي خوبي براي اشراف و هوشمندي دولت در مقوله نظارت بر عملکرد دستگاه‌ها و مبارزه با فساد برشمردند و گفتند: مکرر توصيه کرده‌ايم که اين سامانه ها را تهيه و به هم متصل کنند؛ اما اين کار جلو نرفته است.
اگر وعده داديد و عمل نشد، اعتماد مردم سلب مي‌شود
توصيه بعدي رهبر انقلاب، موضوع بسيار مهم «احياي اعتماد و اميد مردم» بود.حضرت آيت‌الله خامنه‌اي گفتند: اعتماد مردم بزرگترين سرمايه دولت است که متاسفانه تا حدي آسيب ديده است و راه ترميم آن، «يکي شدن حرف و عمل مسئولان» است.
ايشان افزودند: بايد در وعده‌ها و صحبت‌ها بسيار مراقب بود و اگر وعده‌اي داده شد، حتماً به آن عمل شود زيرا دادن وعده و عمل نکردن به آن موجب سلب اعتماد مردم خواهد شد.
رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به قولها و دستورهاي روز گذشته رئيس‌جمهور در سفر به اهواز، خاطرنشان کردند: بايد دقت شود که اين قول‌ها حتماً محقق شود.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي تاکيد کردند: اگر وعده‌‌اي داديد و بواسطه برخي مشکلات، امکان تحقق آن ميسر نشد اين موضوع را به مردم توضيح دهيد و از آنان عذرخواهي کنيد تا اعتماد مردم خدشه‌دار نشود. ايشان با اشاره به کثرت قانون و طرح و برنامه گفتند: يکي از مشکلات کشور، نبود پيگيري جدي است، بنابراين براي وعده‌ها، روز شمار تعيين شود تا پيگيري و در موعد محقق شوند.
 
اگر اقتدار دولتي نشان ندهيد احساس رهاشدگي امور در کشور ايجاد مي‌شود
رهبر انقلاب، «انسجام، اقتدار و اشراف دولت» را از ديگر مسائل مهم برشمردند و افزودند: انسجام دولت يعني از درون دولت حرفهاي مختلف بيرون نيايد و در عمل نيز همه دستگاهها با انسجام اقدام کنند، زيرا هرگونه نبود انسجام و اقتدار در دولت حالت رها شدگي امور را در مردم القاء مي‌کند و مانع پيشرفت برنامه‌ها و سياستهاي دولت خواهد شد.
حضرت آيت‌الله خامنه اي، اشراف را به معناي اطلاع دقيق از بخش‌هاي مختلف دولت دانستند و با اشاره به برنامه هاي آقاي رئيسي براي ايجاد تحول در قوه مجريه خاطر نشان کردند: لازمه تحول و حرکت به سمت پيشرفت، قانون‌گرايي، شفافيت، انضباط مالي، جلوگيري از تعارض منافع و جديت در انجام تصميم‌ ها و مصوبات است.
 
هر چه مي‌توانيد از نظرات نخبگان استفاده کنيد بدون توجه به وابستگي‌هاي جناحي آنان
ايشان «جوان سازي دولت» را يکي ديگر از الزامات تحول برشمردند و افزودند: جوان‌گرايي در بدنه و بخش‌هاي مياني دولت موجب خواهد شد احساس انسداد در کشور از بين برود و همچنين ذخيره ارزشمندي براي مديران ارشد و مجرب آينده فراهم خواهد کرد.
رهبر انقلاب يکي از نکات مهم در مقوله تحول را «استفاده از خرد جمعي و عقلانيت» دانستند و گفتند: در باب تحول بايد از ديدگاه هاي نخبگان خارج از دولت بدون در نظر گرفتن بحث‌هاي سياسي و جناحي استفاده شود.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي تأکيد کردند: اين توصيه‌ها بايد تبديل به برنامه عملياتي شود تا تحول امکان‌پذير شود و گرنه صرف نصيحت و اکتفاء به يادداشت کردن فايده‌اي ندارد.
 
تأکيد بر واکسيناسيون عمومي، غربالگري و قرنطينه هوشمند در مبارزه با کرونا
رهبر انقلاب با بيان سرفصل اولويت‌هاي کاري کشور گفتند: مهمترين اولويت کشور ابتدا اقتصاد و بعد از آن، فرهنگ و رسانه و علم است. البته يک موضوع فوري هم وجود دارد که عبارت است از کرونا و سلامت مردم.
ايشان با اشاره به تلاش‌هاي خوبي که در دولت گذشته در موضوع سلامت از جمله واکسن و واردات آن انجام شد، موضوعات مربوط به درمان، پيشگيري، مراقبت و غربالگري و واکسيناسيون عمومي را بسيار مهم برشمردند و گفتند: يکي از موارد ضروري، قرنطينه هوشمند و مراقبت جدي در بخش مربوط به مرزها و جلوگيري از ورود گونه‌هاي جديد بيماري است.
رهبر انقلاب اسلامي به وظايف مردم براي مقابله با بيماري کرونا نيز اشاره و خاطرنشان کردند: مردم بايد چهار مسئوليت يعني «ماسک زدن»، «رعايت فاصله»، «اهميت به تهويه و گردش هوا» و «شستشوي دستها با صابون» را قبول کنند و قطعاً رعايت اين موارد در کاهش تلفات سنگين کنوني مؤثر خواهد بود.
 
اگر خلق پول در نسبت با توليد انجام شود مشکل تورم و اشتغال حل مي‌شود
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي درخصوص موضوع اقتصاد به عنوان يکي از اولويت هاي اصلي کشور، «تورم بالا، کسري بودجه، مسائل معيشتي مردم، کاهش ارزش پول ملي، کاهش قدرت خريد مردم، مسائل فضاي کسب و کار و نظام بانکي» را از مشکلات مهم اقتصادي برشمردند و افزودند: بايد براي حل هر يک از اين مشکلات برنامه‌ريزي شود و در مرحله بعد، مسئولان اقتصادي دولت هماهنگ عمل کنند که اين هماهنگي يکي از مصاديق انسجام دولت است.
ايشان گفتند: اينکه آقاي رئيس‌جمهور، معاون اول را مسئول هماهنگي بخش اقتصادي دولت کرده‌اند، کار بسيار مهمي است و اميد مي‌رود به خوبي محقق شود؛ اما اگر اختلاف نظري هم پيش آمد نبايد آن را به ميان مردم کشاند زيرا تأثير خود را بر محيط اقتصادي خواهد گذاشت.
رهبر انقلاب اسلامي توجه به پيشران‌هاي اقتصادي و به حرکت درآوردن آنها همچون بخش مسکن، صنايع فولاد، خودروسازي و بخش هاي انرژي و پتروشيمي را بسيار ضروري خواندند و بر لزوم هماهنگي متوليان اين بخشها تأکيد کردند.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي درخصوص کنترل نظام بانکي به موضوع خلق پول و توليد نقدينگي اشاره کردند و گفتند: صاحب‌نظران اقتصادي معتقدند خلق پول بايد در نسبت با توليد انجام شود و اگر اين نسبت وجود نداشت، جلوي خلق پول گرفته شود که اگر در اين زمينه درست اقدام شود، نتيجه آن جلوگيري از تورم، رونق توليد و اشتغال و تقويت قدرت پول ملي خواهد بود.
 
 
ايشان در زمينه اقتصاد با تأکيد بر همت، تدبير و کار جهادي، دو نکته مهم را گوشزد کردند: ۱- براي حل مشکلات اقتصادي به دنبال راه‌حل‌هاي موقتي و مُسکّن نرويد و پيگير راه‌حل ‌هاي اساسي باشيد. ۲- حل مشکلات اقتصادي را موکول به رفع تحريم‌ ها نکنيد و برنامه‌ريزي‌ ها براي رفع مشکلات با فرض وجود تحريم ‌ها انجام شود.
رهبر انقلاب اسلامي در ادامه با تأکيد بر اهميت مسئله «فرهنگ و رسانه»، ساختار فرهنگي کشور را داراي اشکال و نيازمند بازسازي انقلابي خواندند و افزودند: حرکت انقلابي يعني حرکتي بنياني، خردمندانه، عاقلانه و برخاسته از انديشه و حکمت، نه حرکت بي‌هوا و بي‌حساب.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با اشاره به نقش زيربنايي و نرم‌ افزاري فرهنگ، بسياري از خطاها مانند اسراف، تقليد کورکورانه و سبک زندگي تجملاتي را ناشي از ريشه‌ هاي فرهنگي دانستند و با تأکيد بر ضرورت اصلاح اين انحراف ها با استفاده از ابزارهاي فرهنگي، گفتند: ابزارهاي فرهنگي و هنري مانند: سينما، رسانه‌هاي صوتي و تصويري، مطبوعات و کتاب را واقعاً شکوفا کنيد.
ايشان با ابراز خرسندي از رويش لشکر عظيمي از جوانان علاقه ‌مند در حوزه فرهنگ، بخش‌هاي فرهنگي دولت را موظف به حمايت هوشمند از اين جوانان و طرح‌ هاي ابتکاري آنان خواندند و خاطر نشان کردند: استعدادهاي جوان را کشف، و آزادي آنها را در چارچوب قانون تضمين کنيد، البته با فساد اخلاقي و فساد در زمينه فرهنگ نيز بدون رودربايستي مقابله کنيد.
رهبر انقلاب اسلامي افزودند: راه اصلي مواجهه با جنگ نرم دشمن، حمايت از حرکت‌هاي صحيح در زمينه فرهنگ و تشويق آنها، و ايستادن در مقابل حرکت‌هاي غلط است، چرا عرصه فرهنگ و رسانه آوردگاهِ «صلاح و فساد، و حق و باطل»، و عرصه‌ي جنگ فرهنگي با گسترش‌دهندگان فساد در دنيا است.
 
جنبه اقتصادي ديپلماسي کشور بايد تقويت شود
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در بخش ديگري از سخنانشان، مسئله مهم و پر تأثير سياست خارجي را مورد توجه قرار دادند و با تأکيد بر لزوم تحرک مضاعف در سياست خارجي، گفتند: جنبه اقتصادي در ديپلماسي بايد تقويت شود و همچنان‌که در بسياري از کشورها شخص رئيس‌جمهور ديپلماسي اقتصادي را دنبال مي‌کند، بايد ديپلماسي اقتصاديِ کشور با اين نگاه تقويت شود. ايشان گسترش تجارت خارجي با ۱۵ کشور همسايه و همچنين بسياري ديگر از کشورهاي جهان به جز يکي دو مورد را ضروري و امکان‌پذير دانستند و تأکيد کردند: ديپلماسي را تحت تأثير و متصل به مسئله هسته‌اي نبايد قرار دارد؛ زيرا هسته ‌اي موضوع جداگانه ‌اي است که بايد به شکل مناسب و شايسته کشور حل شود.
رهبر انقلاب در همين زمينه افزودند: آمريکايي‌ها در قضيه هسته ‌اي واقعاً وقاحت را از حد گذرانده‌اند و با وجود آنکه جلوي چشم همه از برجام خارج شدند، اکنون جوري صحبت و طلبکاري مي‌کنند که گويا جمهوري اسلامي از برجام و تعهداتش خارج شده است، در حالي‌که تا مدتها پس از خروج آمريکا، کاري از طرف ايران انجام نشد و پس از مدتي و با اعلام و با توجه دادن، برخي از تعهدات و نه همه آنها کنار گذاشته شد.
ايشان سهم کشورهاي اروپايي همراه آمريکا در کارشکني و بداخلاقي را کمتر از آمريکايي‌ها ندانستند و خاطرنشان کردند: آنها هم مانند آمريکا هستند اما در مقام زبان‌بازي و حرف زدن هميشه طلبکارند، گويا اين ايران بوده است که مدتها مذاکره را مسخره کرد و زير پا گذاشت.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي افزودند: دولت کنوني آمريکا هيچ فرقي با دولت قبل ندارد زيرا چيزي که در هسته‌اي از ايران مطالبه مي‌کند، با يک زبان ديگر همان چيزي است که ترامپ مطالبه مي‌کرد و آن روز مسئولان دولتي با تأکيد بر عاقلانه نبودن، پذيرش آن را ممکن نمي‌دانستند.
 
ما طرفدار ملت افغانستان هستيم، دولتها مي‌آيند و مي‌روند
رهبر انقلاب، آمريکايي‌ها را در پشت صحنه ديپلماسي و در پس لبخند و حرف‌هاي حق به جانب، گرگ‌هاي وحشي و درنده خواندند و افزودند: البته گاهي نيز مانند روباه حيله‌گر هستند که مظهر آن وضعيت امروز افغانستان است.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، افغانستان را کشور برادر، هم ‌زبان، هم‌ دين و هم ‌فرهنگ ايران خواندند و با ابراز تأسف عميق از مشکلات مردم از جمله حادثه روز پنج‌شنبه فرودگاه کابل، گفتند: اين مشکلات و سختي‌ها کار آمريکايي‌ها است که ۲۰ سال کشور را اشغال و انواع ظلم را به مردم آن تحميل کردند.
بمباران مجالس عروسي و عزا، کشتار جوانان، زنداني کردن بي‌دليل بسياري از مردم و افزايش دهها برابري توليد مواد مخدر، بخشي از آثار منفي حضور آمريکايي‌ها در افغانستان بود که رهبر انقلاب به آنها اشاره و گفتند: آمريکا يک قدم هم براي پيشرفت افغانستان برنداشت و افغانستانِ امروز اگر از لحاظ پيشرفت‌هاي مدني و عمراني از ۲۰ سال قبل عقب‌تر نباشد، جلوتر نيست.
ايشان با اشاره به خروج فضاحت‌بار آمريکايي‌ها و انتقال همکاران افغانستاني آنها به مناطق داراي وضعيتي بدتر از افغانستان، در خصوص موضع جمهوري اسلامي ايران، تأکيد کردند: ما طرفدار ملت افغانستان هستيم؛ چرا که دولتها همچون گذشته مي‌آيند و مي‌روند اما ملت افغانستان است که باقي مي‌ماند و نوع رابطه ايران با دولتها نيز بستگي به نوع رابطه آنها با ايران دارد. از خداوند خير و نجات از اين وضع را براي مردم افغانستان مسألت مي‌کنيم.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در پايان سخنانشان با دعا براي توفيق ملت ايران و دولت جديد گفتند: اميدواريم با عمل به آنچه گفته‌ايد، مردم را از مشکلات‌شان خلاص و آنها را از خود راضي کنيد.
 پيش از سخنان رهبر انقلاب اسلامي، رئيس‌‌جمهور در سخناني با تشکر از مجلس شوراي اسلامي در همکاري با دولت در مرحله بررسي صلاحيت وزيران پيشنهادي، رسيدگي به مسئله «کرونا» و «حل مشکلات اقتصادي و معيشتي» را اولويت‌هاي اصلي دولت سيزدهم برشمرد.
حجت‌الاسلام والمسلمين رئيسي، تسريع در واکسيناسيون عمومي و تأمين داروهاي مورد نياز مردم را برنامه مهم دولت خواند و با اشاره به چالش‌هاي اقتصادي فراروي دولت از جمله کسري بودجه بسيار بالا گفت: حل مشکل تورم و تأمين کالاهاي اساسي مورد نياز، دو اولويت ديگر دولت در زمينه مسائل اقتصادي است.
رئيس جمهور با اشاره به تجربه دولتهاي گذشته، بر ضرورت شناخت ضعفهاي دولتهاي قبل و عبرت گرفتن از آنها از جمله لزوم پرهيز از دل‌بستن به بيگانگان و همچنين استفاده از تجارب مثبت و مفيد دولتهاي قبل تأکيد كرد

-------------------------------------
نظرات

درج نظر درج نظر

آخرین اخبار آخرین اخبار