* *

نشست منطقه ای مدیران مراکزآموزش و پژوهش های توسعه وآینده نگری با هدف تبیین مدیریت منطقه ای برگزار گردید.

به گزارش دفتر ریاست، روابط عمومی و هماهنگی امور استانها، اولین نشست مدیران مراکز آموزش  وپژوهشهای ­توسعه­ وآینده نگری مناطق چهارم و پنجم مورخه11/7/95با میزبانی سازمان برنامه و بودجه استان فارس، حول محور همکاری­ های منطقه ­ای تشکیل گردید. دراین نشست دکتر ملک اخلاق رییس مرکز آموزش پژوهش­های توسعه و آینده نگری کشور ضرورت تغییر دیدگاه­ های رایج آموزش و پژوهش در سطح دستگاه­های اجرایی و مراکز استانی را تبیین نموده و لزوم  پیوند آموزش و فرآیندهای توسعه را مورد اشاره قرار دادند. ایشان در بخشی از بیانات خود تاکید داشتند که خروجی و نتیجه آموزش و پژوهش­ها باید به روند توسعه و پیشرفت شتاب دهد و در ادامه، مشخصات آموزش موثر را برشمردند. وی به آثار نظارت و ارزیابی کارآمد در رشد و توسعه آموزش اشاره کرده و اهمیت بررسی و بازنگری درونی توسط سازمان­ها در بهبود عملکرد­های آموزش و پژوهش را تبیین نمودند.

در این جلسه جناب آقای تاجگردون رییس سازمان برنامه بودجه استان فارس به مشکلات موجود که مانع اجرای درست وظایف استان­ها می­شود از جمله: مسائل ساختاری، غیر واقعی بودن سهم درآمدهای اختصاصی و خلاءهای موجود در امر نظارت بر پژوهش های استانی، اشاره داشتند و بر  رفع مسائل استان­ها تاکید نمودند.

مدیران مراکز استان­های فارس، کهکیلویه و بویر احمد، خوزستان، خراسان شمالی، هرمزگان و بوشهر گزارش عملکرد، موفقیت­ها و تجارب خود را در خصوص فعالیت­های آموزشی و پژوهشی استان ارائه دادند و در چارچوب محورهای زیر مسائل و مشکلات استانی را برشمردند:

  • بازنگری در روش­ها و بخشنامه­ ها با مشارکت استان­ها
  • افزایش جایگاه و سهم استان­ ها درتعیین سیاست­ های مرکز
  • مشارکت استان­ها در تعیین ساختار و تشکیلات آینده

در ادامه جلسه ایران رادمنش معاون آموزشی،حسن غمیلو معاون پژوهشی و مسعود یحیی­ زاده عضو کارگروه پژوهشی مرکز براساس رهیافت­ های جدید، رویکرد همکاری ­های منطقه­ ای و اقدامات مرکز برای حمایت و پشتیبانی ازنشست­های منطقه­ ای را تشریح نمودند.

در پایان نشست در خصوص روند شکل­ گیری  همکاری  منطقه­ ای موارد زیر مورد تاکید قرار گرفت.

  1. رفع مشکلات و مسائل اجرایی و جاری با هماهنگی و همکاری استان­ها
  2. توجه به مفهوم سازی جدید مرکز در خصوص نشست­های استانی، شکل گیری  همکاری­ های منطقه­ ای با مشارکت و توافق استان­ها از دریچه آموزش و پژوهش
  3. تدوین الگو و مدل همکاری منطقه­ ای با مشارکت استان­ها برای نشست­ ها و همکاری­ های منطقه­ ای.
  4. سازماندهی شبکه همکاری منطقه­ ای برای تولید اندیشه­ های پیشبرنده و تدابیرنو
  5. توجه به مدیریت نوین با تاکید بر تجارب جهانی و فعال سازی و تقویت کانون­ های تفکر منطقه­ ای با مشارکت کارشناسان استان­ها

دفتر ریاست، روابط عمومی و هماهنگی امور استانها


-------------------------------------
نظرات

درج نظر درج نظر

آخرین اخبار آخرین اخبار